Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hazine, 3 Aylık Borçlanma Stratejisini Duyurdu: Hedef Yüksek

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kasım-Aralık-Ocak aylarını kapsayan borçlanma stratejisini duyurdu. Rakamların yüksek olması dikkat çekti. İşte detaylar;
Hazine, 3 Aylık Borçlanma Stratejisini Duyurdu: Hedef Yüksek
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanlığı, resmi internet sitesi üzerinden iç borçlanma detaylarını paylaştı. Bakanlık, Kasım-Aralık-Ocak döneminde yüksek miktarda iç borçlanma öngördü. Bakanlık tarafından paylaşılan iç borçlanma stratejisine göre Kasım’da 31,2 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık 57 milyar TL’lik iç borçlanma planlandı.

Aralık’ta 24,2 iç borç servisine karşılık 49,4, Ocak ayında 46,7 iç borç servisine karşılık 69,9 milyar TL’lik iç borçlanma programlandı. Söz konusu aylarda toplam 176,3 milyar TL’lik borçlanma öngörülüyor.

Hazine, 3 Aylık Borçlanma Stratejisini Duyurdu: Hedef Yüksek

2022 yılının toplam bütçe açığı tahmini olarak 278,4 milyar TL seviyesinde.

Bakanlık, bir önceki iç borçlanma stratejisinde Eylül’de 30,2, Ekim’de 61,7 milyar TL olan iç borç servisine karşın her iki ayda da 50 milyar TL’lik iç borçlanma planlamıştı. Eylül stratejisinde Kasım için öngörülen 31,2 milyar TL’lik iç borçlanma 57 milyar TL’ye çıkarıldı.

GCM Yatırım Banner

2023 yılında, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 563,6 milyar TL anapara ve 519,2 milyar TL faiz olmak üzere toplam 1,082,8 milyar TL tutarında borç servisi gerçekleştirilmesi, borç servisinin 805,8 milyar TL’sinin iç borç, 276,9 milyar TL’sinin ise dış borç servisi olarak yapılması planlanıyor.

Bakanlık tarafından paylaşılan stratejide, borçlanmanın ağırlıklı olarak TL cinsinden yapılması ve yurt içi döviz cinsi stokun azaltılması, piyasa çeşitliliğinin sağlanması amacıyla uluslararası piyasalarda ABD dolarının yanında imkân olması durumunda diğer döviz cinslerinden de ihraç yapılmasının planlandığı aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.