Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hayvancılık Desteklerinde Yüzde 100’ü Aşan Artış

Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği sonrası bakanlıktan açıklama geldi. Desteklerin yüzde 100’ün üzerinde arttığı açıklandı.
Hayvancılık Desteklerinde Yüzde 100’ü Aşan Artış
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından “Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği” yayımlandı. Hayvancılık desteklemelerinin yüzde 100 ila 150 oranlarında artırıldığı duyuruldu.

Bakanlıktan bugün yayımlanan ilana ilişkin yazılı açıklama geldi. Açıklamada, hayvancılıkta sürdürülebilirliği yerine getirmek ve verimliliği yükseltmek için bu yıl uygulanan birçok destek kaleminin yüzde 100’ün üzerine çıkarıldığı belirtildi.

Geçen yıl çoban desteğinin 12 bin lira olduğu, 2023’te ise yüzde 150 artışa gidilerek 30 bin liraya çıkartıldığı; koç ve teke alım desteğinden küçükbaş hayvan ıslahının sağlanmasına kadar verilen desteklerin hayvan başına 2 bin lira olarak uygulanacağı kaydedildi.

Buzağı desteğinin 900 TL’den yüzde 133 artışla 2 bin 100 TL’ye yükseltildiği, anaç koyun keçi desteğinin 50 TL’den yüzde 100 artışla 100 TL’ye çıktığı açıklandı.

Kırsaldan Kente Göçün Azaltılması Hedefleniyor

Açıklamada, destek artırımlarına dair görüş bildiren Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, hayvancılık gelirlerinin yükseltilmesinin temel stratejileri olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bakan Yumaklı, “Sağladığımız yeni desteklerle işletmelerin sürdürebilirliğinin sağlanması, altyapı ve ekipman eksikliği nedeniyle yaşanan kayıpların azaltılması, verimlilik ve kalitenin artırılması, üretici gelirlerinin artırılması, kırsaldan kente göçün ve bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılması hedefleniyor” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın