Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hayes’ten Ezber Bozan Tahmin: ETF’ler Bitcoin’i Öldürebilir!

BitMEX borsasının kurucu ortağı Arthur Hayes, spot Bitcoin ETF’lerindeki risklere dikkat çekti. Ayrıntılar haberde…
Hayes’ten Ezber Bozan Tahmin: ETF’ler Bitcoin’i Öldürebilir!
HABER GİRİŞ

Kripto para piyasası son dönemde spot Bitcoin ETF onaylarını beklerken, BitMEX borsasının kurucu ortağı Arthur Hayes’ten dikkat çeken bir açıklama geldi.

Hayes, Bitcoin ETF türevlerinin potansiyel tuzakları hakkındaki endişelerini dile getirerek, bunların geleneksel finans (TradFi) varlık yöneticileri tarafından kullanılarak, Bitcoin’in kendisinin ölümüne yol açacağı tahmininde bulundu.

Hayes’e göre Bitcoin, devlet tarafından kontrol edilen başka bir finansal varlık haline gelirse, sürekli hareket ve kullanıma dayandığı için değerini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacak.

Bitcoin’in ve daha geniş kripto pazarının, bugüne kadar altın, S&P 500 ve Nasdaq 100 gibi geleneksel varlıklardan daha iyi performans göstererek fiat değer kaybı ticaretinin en iyi ifadesi olduğunun kanıtlandığına dikkat çekti.

Hayes’in senaryosunda, Bitcoin’i ETF’ler aracılığıyla tutan büyük finans kurumları, kripto para birimini kullanamayabilir ve bu da işlem eksikliğine yol açabilir.

GCM Yatırım Banner

Bu hareket eksikliği sonuçta madencilerin ağı güvence altına almak için gereken enerji maliyetlerini karşılayamamasına neden olabilir. Bu durum karşısında madenciler makinelerini kapatmaya zorlanabilir ve bu da Bitcoin’in etkinliğinin azaltabilir.

Hayes, Bitcoin’in başka bir kontrollü finansal varlık haline geldiği ve ölümünün farklı bir kripto para ağının potansiyel olarak yeniden doğuşunun önünü açtığı bir gelecek olabileceği tahmininde bulundu. Kripto para birimi bu yılın başından itibaren yüzde 150’den fazla yükseldi ve yazım itibarıyla 43.700 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Ocak ayında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) spot Bitcoin ETF başvurularına dair son kararı vermesi bekleniyor. Başvuruların onaylanması halinde piyasada rallinin devam edeceği beklentisi hakim.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın