Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Havalimanı Devinin Kredi Notu Teyit Edildi, Hisseler Düşüşte!

Borsa İstanbul'da yeni hafta yatırımcıyı üzerken, Yıldız Pazar'da işlem gören dev şirketlerde de kayıplar artıyor. Havalimanı devinin hisselerinde kayıp artıyor.
Havalimanı Devinin Kredi Notu Teyit Edildi, Hisseler Düşüşte!
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul bugünkü işlemlerde de negatif sert bir performans kaydederken, etki diğer şirketlere de yansıyor. Hatta yeni halka arzlar dışında endeksin üstünde getiri sunan çok az şirket kaldı diyebiliriz. Üstelik Yıldız Pazar’da işlem gören dev şirketlerin bile yıllık kazançlarında büyük düşüş gözleniyor.

TAV Havalimanları hisseleri bugünkü düşüşle kayıplarını artıran şirketlerden birisi. Üstelik olumlu gelişmelere karşılık hisselerde işler bir süredir kötü gidiyor. Öyle ki yıllık getirisi yüzde 18’in hafif üstündeyken, aylık yüzde 6’dan fazla kayıpla işlem görüyor. Geçen haftanın ortasına göre de yüzde 5’ye yakın kayıpla seyrediyor.

TAVHL kodlu hisseler TSİ 13:10 sularında yüzde 2,2 düşüşle 111,1 lirada işlem görüyor.
TAVHL Hisse Fiyatı - 13.12.2023
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Hisseler, 6 Ekim gününde 139,2 lira ile tüm zamanların zirvesini güncellemişti. O günden sonra düşüşe geçen hisseler, 1 Kasım’da 110,4 liraya kadar geriledi. Daha sonra hafif toparlanarak 120 liranın üstünü görse de yeniden düşerek 110 lira sınırına indi.

Bugün TAV Havalimanları tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) iki bildirim gönderildi. Bunlardan birinde Nijerya Lagos Havalimanı ihalesine yönelik bilgilendirme yapıldı. Havalimanının 20 yıllık işletmesi ve geliştirilmesi ihalesinde müzakere aşamasına geçmek için tercih edilen işletmeci olan TAV, resmi onay sürecinin ve pazarlıkların devam ettiğini açıkladı.

İkinci KAP bildiriminde ise Fitch tarafından kredi notunun teyit edildiğini bildirdi. Yapılan açıklamaya göre TAV Havalimanları’nın 7 Aralık tarihinde tamamlanan tahvil ihracı sürecinde Fitch tarafından açıklanan şirket kredi derecelendirme notunun BB ve görünümün durağan olduğu teyit edildi. İhraç edilen tahvilin kredi derecelendirme notu da BB ve görünümü durağan olarak işaretlendi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.