Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Havacılık Hissesi 351 TL’ye Çıkabilir! Analistler Onayladı

Borsa İstanbul’da işlem gören Pegasus Hava Taşımacılığı’nın hisseleri için hedef fiyat açıklandı. Hissede yukarı ve aşağı yönlü riskler sıralandı.
Havacılık Hissesi 351 TL’ye Çıkabilir! Analistler Onayladı
HABER GİRİŞ

Tera Yatırım, 9 Temmuz tarihinde paylaştığı araştırma raporunda havacılık sektöründe faaliyet gösteren ve yatırımcıların yakından takip ettiği hisseler arasında yer alan Pegasus Hava Taşımacılığı’nı (PGSUS) takip edilen şirketler listesine “endeks üstü getiri” önerisiyle eklediğini açıkladı.

Şirketin hızlı ve karlı büyüdüğüne inanan analistler, büyümenin ana sebeplerinin uluslararası yolcu ve yan gelirlerdeki genişlemeye, yenilenen filoların avantajlarına ve etkin maliyet yönetiminden kaynaklandığını belirtti.

Güçlü yaz turizm sezonu, Sabiha Gökçen Havalimanı’nın ikinci pistinin açılması, Ankara Esenboğa ve Antalya havalimanlarındaki kapasite artışlarının Pegasus’un hisse fiyatını destekleyebilecek diğer faktörler arasında yer aldığı ifade edildi.

Şirketin güçlü seyreden uluslararası yolcu talebi ve filo yenilenmelerinin yüksek doluluk oranlarını desteklediği ve yan gelirlerdeki güçlü büyümenin sağlam karlılığı olumlu etkilediği paylaşıldı.

Pegasus için riskler:

GCM Yatırım Banner
  • Yakıt maliyetlerinin artması
  • Personel maliyetlerinin yükselmesi
  • Artan jeopolitik riskler
  • Yolcu talebinde düşüş
  • Beklenenden düşük RASK
  • Türk lirasının değer kazanması
  • Sabiha Gökçen Havalimanı’nda Ajet ile rekabet

Tera Yatırım analistleri, PGSUS için 12 aylık hedef fiyatının hisse başına 351,74 TL olduğunu açıkladı. Hissede yüzde 51 yukarı yönlü potansiyele işaret edildi.

Havacılık Hissesi 351 TL’ye Çıkabilir! Analistler OnayladıKaynak: Paratic Piyasalar

2023 yılını 132,8 TL’den tamamlayan PGSUS, 2024’te yukarı yönlü hareketlere eşlik etmeyi başardı. BIST 100 endeksi 9 Temmuz’da yatay hareket ederken PGSUS yüzde 3,8 artışla 241,1 TL’ye yükselerek rekor tazeledi.

Hissede haftalık yüzde 5, aylık yüzde 7, yıllık ise yüzde 75 oranında değer artışı görüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.