Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hava Yolu Devi İhaleden Vazgeçti! Değer Kaybı Yüzde 3’ü Aştı

Tav Havalimanları bugün KAP üzerinden çekildiği ihaleyi duyurmasıyla piyasalarda dikkate değer bir hareketlilik yarattı. Detaylar haberde;
Hava Yolu Devi İhaleden Vazgeçti! Değer Kaybı Yüzde 3’ü Aştı
HABER GİRİŞ

Tav Havalimanları Holding A.Ş. (TAVHL) bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden Nijerya Lagos Havalimanı ihalesine ilişkin bildiri paylaştı. Şirket, Nijerya Lagos Havalimanı ihalesinden çekilme kararı aldığını duyurdu.

Tav Havalimanları KAP bildirisinde 17 Ekim 2022 tarihli paylaşımını anımsatarak, Nijerya Federal Havalimanları Otoritesi (NFHO) tarafından yapılan açıklamayı tekrarladı.

2022 yılında Nahco Management Services Ltd ve Planet Project Limited ile oluşturulan Konsorsiyumun Lagos Havalimanı’nın dış hat yolcu ve kargo terminallerinin 20 yıl süreyle işletilmesi ve geliştirilmesi ihalesinde müzakere aşamasına geçildiğini hatırlattı.

Söz konusu ihalede Tav Havalimanları’nın “tercih edilen işletmeci” olarak seçildiği ve bu seçimin gerekli resmi onayların alınmasına tabi olduğu belirtildi.

İhalenin resmi onayların alınmasını takiben pazarlık sürecinin başlayacağı 2022 yılında açıklanmıştı. TAV Havalimanları bugünkü duyurusunda bahsi geçen ihaleden çekildiğini ve artık bu ihale sürecinin bir parçası olmadığına dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner
Paratic Piyasalar Tav Havalimanları Canlı Grafik
KAYNAK: Paratic Piyasalar

Borsa açılışından önce yapılan ihaleden çekilme kararı sonrasında TAVHL payları güne düşüşle başladı. Yıllın bazda yüzde 103,42 kazanç sağlayan paylar bugün TSİ 13.53 itibarıyla yüzde 3,04 gerileyerek 165,5 liradan işlem gördü.

Aylık bazda yüzde 6,39 yükselişte olan TAVHL hissesi, haftalık yüzde 0,18 oranında arttı. Hisse yıl içerisinde en yüksek 178,30 lirayı, en düşük ise 63,70 lirayı test etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.