Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hamas Sorumlusu Rehinelerin Bırakılması için Şartları Açıkladı

Hamas'ın yurt dışı sorumlusu Halid Meşal, İsrail'in Gazze'deki saldırılarını azaltması halinde sivil rehinelerin serbest bırakılacağını söyledi. Detaylar...
Hamas Sorumlusu Rehinelerin Bırakılması için Şartları Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İsrail ile çatışma halindeki Hamas’ın yurt dışı sorumlusu Halid Meşal, rehinelerin serbest bırakılmasına dair açıklamalarda bulundu. Bu durumun uygun koşulların sağlanmasına bağlı olarak gerçekleşebileceğini söyledi.

Meşal, Hamas’ın elinde bulunan 200’ün üzerindeki rehinenin serbest bırakılmasının İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıların yoğunluğunu azaltmasına bağlı olduğunu ifade etti.

İsrail’e “Saldırıları Azaltın” Çağrısı

“Rehinelerin serbest bırakılması için doğru koşulların sağlanmasına ihtiyacımız var” diyen isim, İsrail hava saldırılarının bu denli yoğun sürerken rehinelerin serbest bırakılmasının mümkün olamayacağının altını çizdi.

İsrail’in hava saldırılarında 22 rehinenin öldüğü iddiasını yineledi. Hangi ülkeden olduklarını söylememekle birlikte ölenlerin çoğunun İsrailli olduğunun bilgisini verdi.

İsrail’in, Hamas’ın daha acımasız yeni taktikler benimsediği yönündeki iddialarını da yalanlarken “Hamas’ın stratejisinde bir değişiklik yok ve 7 Ekim’de yaşananlar tamamen Hamas’ın stratejisi dahilindedir. Kadınları, çocukları, anneleri, babaları öldürenler İsraillidir.” şeklinde konuştu.

GCM Yatırım Banner

“Hizbullah, İran ve Türkiye Bir Arada Durmalı”

Meşal, İran’ın saldırıların planlanması ve eğitiminde yer aldığı iddialarına rağmen, 7 Ekim saldırılarının tamamen Hamas’ın işi olduğunda ısrar etti.

Sözlerinin devamında, “7 Ekim’de yaşananlar tamamen Filistinli Hamas’ın kararıdır. Hizbullah, İran ve Türkiye’nin omuz omuza durması gerekiyor, herkes kendi kararını verecek.” dedi.

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları, abluka altındaki Gazze Şeridi’nde esir tuttukları 2 sivili tek taraflı olarak serbest bıraktığını duyurmuştu.

Kassam Tugayları, esirlerin serbest bırakılması için İsrail’e koyduğu şartları Tel Aviv’in ihlal etmesine rağmen, “insani ve sağlık gerekçeleriyle iki sivili tek taraflı serbest bıraktıklarını” belirtmişti.

İsrail medyasında ise 50 rehinenin daha insani gerekçelerden dolayı serbest bırakılacağı yönünde haberler yer aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.