Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Halkbank’tan Teknoloji Odaklı Kredi Fırsatı

Halkbank, Erdoğan'ın açıkladığı Teknoloji Destek Paketi kapmasında harekete geçerek Tekno Girişimci Destek Kredisi’ni sundu. Kredinin detayları haberde;
Halkbank’tan Teknoloji Odaklı Kredi Fırsatı
HABER GİRİŞ

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, hayata geçirdikleri Tekno Girişimci Destek Kredisi’ne dair detayları paylaştı. Böylelikle sektör firmalarının rekabet gücü ve inovasyon kapasitesini artırırken teknoloji ithalatının olumsuz etkilerinin önleneceği savunuldu.

Tekno Girişimci Destek Kredisi ile bilişim ve yazılım sektöründe faaliyet gösteren firmaların haksız rekabetten korunacağını belirtildi. Ayrıca firmaların istihdam seviyeleri de korunarak artırılacağı, rekabet ve yenilikçilik yeteneklerin geliştirilmesinin sağlanacağı hedefleniyor.

Arslan, küresel çapta hızla büyüme gösteren ve stratejik sektörler arasında yer alan bilişim ve yazılım sektörünün söz konusu kredi ile destekleneceğini öne sürdü. Böylelikle firmaların uluslararası alanda rekabet güçlerini arttıracağını da kaydetti.

Destek kredisinin ülke adına büyük önem taşıdığını vurgulayan Arslan, kredinin teknoloji odaklı olduğunu ekledi.

Kredi, Teknoloji Destek Paketi Kapsamında Oluşturuldu

Tekno Girişimci Destek Kredisi’ne işaret eden Arslan, kredinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önceden duyurduğu Teknoloji Destek Paketi kapmasında oluşturulduğunun altını çizerek şöyle konuştu;

GCM Yatırım Banner

“Teknoloji odaklı yazılım, blok zinciri, yapay zekâ, akıllı şehir konularında çalışanlar başta olmak üzere, bilişim ve yazılım alanlarındaki teknoloji girişimcilerini, onlarla birlikte de yerli ve milli teknoloji hamlesini desteklemiş olacağız.”

Erdoğan 29 Aralık’ta kamuda görev yapan bilişim personeli sayısını 2023’te ciddi oranda artıracaklarını söylemişti. Bu kapsamda kamu bankaları aracılığı ile bilişim alanındaki girişimlere 6 ay geri ödemesiz girişimci kredisi verileceğini duyurmuştu.

İlk 6 Ay Anapara Ödemesi Yapılmayacak

AA’nın haberine göre Tekno Girişimci Destek Kredisi, 36 ay vadeye kadar yıllık yüzde 13,5 sabit faizle, 36 ay üzeri vadelerde ise “TLREF+3” faiz oranıyla kullandırılacak.

Kredinin azami 500 bin lira limitli ve 60 ay vadeli olacağı, ilk 6 ayı anapara ödemesiz şekilde yapılacağı aylık eşit taksitlerle geri ödenebileceği kaydedildi.

İşletme kredisi vasfında Tekno Girişimci Destek Kredisi’ni kullanacak firmalardan, kredi vadesi boyunca mevcut istihdam seviyelerini korumaları veya artırmaları talep ediliyor.

Dijital Kredi Olarak da Başvurulabilecek

Teknokent ve teknopark gibi teknoloji geliştirme bölgelerinde faaliyet gösteren girişimciler ile TÜBİTAK, KOSGEB veya Bakanlık gibi kamu kurum ve kuruluşlarının teknoloji odaklı hibe/destek programlarından yararlanmaya hak kazanmış girişimciler de bu krediden faydalanabilecek.

Tekno Girişimci Destek Kredisi’ni sektörde faaliyet gösteren firmaların kullanım şekilleri de paylaşıldı. Firmaların krediyi mal ve hizmet alımı, maaş ödemesi, kira ödemesi başta olmak üzere işletme giderleri, ofis malzemesi/ekipman, yazılım/donanım ve program alımlarının finansmanı için belge karşılığında kullanabileceğine dikkat çekildi.

Tekno Girişimci Destek Kredisi’ne Halkbank şubelerinin yanı sıra “www.halkbankkobi.com.tr” üzerinden Dijital Kredi Platformu aracılığıyla dijital kredi olarak da başvurulabileceği eklendi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.