Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Halkbank’tan Esnaf Kredi Faiz Oranlarına Yönelik Açıklama

Halkbank, esnaflara verilen kredinin faiz oranlarını güncelledi. Bankadan konuya yönelik açıklama bugün geldi. Detaylar haberde...
Halkbank’tan Esnaf Kredi Faiz Oranlarına Yönelik Açıklama
YAYINLANMA ZAMANI

Halkbank, esnafa verilen kredinin faiz oranının güncellenmesiyle ilgili açıklamada bulundu. Resmi sitesinde açıklamasını yayımlayan banka, bazı basın yayın kuruluşlarında konuya yönelik çıkan haberler ilgili açıklamada bulundu.

Banka, esnaf kredileri faiz oranları güncellemesi ile ilgili olarak gerçeğe aykırı ve kamuoyunu yanıltıcı şekilde haber ve yorumların yer aldığını bildirdi.

Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla açıklamaların yapılmasının ihtiyacı doğduğu aktarıldı.

Bankanın esnaf kredileri faiz oranlarının, 01 Mayıs 2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere güncellendiği not edildi. Faiz oranı değişikliğinin geçmişe yönelik olarak uygulanmadığını bildirdi.

Söz konusu faiz oranının yasal olarak bankanın kaynak maliyetinin altında olmayacak şekilde belirlenmekte olduğunu bildirdi.

GCM Yatırım Banner

“Faiz Oranı Güncellemesi Yapılmak Zorunda Kalınmıştır”

Esnaf kredilerinin, vadeleri boyunca sabit faizli krediler olmadığı aktarıldı. Bankanın, kaynak maliyetine bağlı olarak özü itibariyle değişken faizli olduğu not edildi.

Halkbank, güncel durumda bankaların kaynak maliyetlerinin yüzde 50 seviyesine gelmiş olduğunu ve kredi faiz oranlarının da buna paralel olarak arttığını bildirdi.

Banka açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Gecikmeli ve kaçınılmaz olarak esnaf kredileri faiz oranlarında piyasa güncel kredi faiz oranlarının oldukça altında kalacak şekilde faiz oranı güncellemesi yapılmak zorunda kalınmıştır.”

“Deprem Bölgesindeki Esnaf Kapsam Dışı”

Esnaf kredileri faiz oranının yüzde 50’sinin, gelir kaybı uygulaması kapsamında Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılandığını böylece esnafa önemli bir destek sağlanmış olduğunu aktardı.

Esnafa yansıtılan yeni faiz oranlarının yüzde 17, yüzde 29 oranında değiştiği, artışın önemli bölümünün yüzde 17’lik en düşük yeni faiz oranı bandında devam etmekte olduğu bildirildi.

Faiz oranı düzenlemesinde deprem bölgesinde bulunan esnafın kapsam dışı olduğu not edildi.

Yapılan açıklamada 2002 yılından günümüze kadar 4,2 milyon esnafa 498 milyar TL esnaf kredisi, Ocak 2023 – Mayıs 2024 döneminde de 545 bin esnafa 213 milyar TL esnaf kredisi kullandırıldığı aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.