Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Halkbank’ın Bilançosu Açıklandı: 8,9 Milyar TL Net Kar

Halkbank’ın bilançosu KAP üzerinden paylaşıldı. Genel Müdür Arslan, açıklamalarda bulundu ve faaliyetler hakkında bilgi verdi. İşte detaylar;
Halkbank’ın Bilançosu Açıklandı: 8,9 Milyar TL Net Kar
HABER GİRİŞ

Halkbank’ın 9 aylık bilançosu Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden paylaşıldı. Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, açıklamalarda bulundu. Halkbank tarafından paylaşılan bilgilerde mevcut yılın 9 ayında geçen yılın aynı dönemine göre toplam krediler yüzde 70 oranında artarak 1 trilyon TL’nin üzerine çıktı.

Toplam mevduat ise 69,4 artışla 906 milyar TL’ye ulaştı. Bankanın söz konusu dönemde aktif büyüklüğü 1,2 trilyon TL’yi aşarken, net karı ise 8,9 milyar TL olarak açıklandı.

Genel Müdür Osman Arslan, Rusya-Ukrayna savaşına dikkat çekerek dünyadaki olağanüstü şartların hakim olduğu bu süreçte yurt içinde ekonomiye hakim olmaya başlayan istikrarlı görünümün yılın son çeyreğine de taşınmasına katkı sağlamayı amaçladıklarını vurguladı.

Küçük ve orta boy işletmelere desteğini sürdüren Halkbank’ta KOBİ kredilerinin bireysel krediler hariç nakdi krediler içindeki payının yüzde 51 olarak gerçekleştiğine dikkat çekti. Bankanın yüzde 18 oranında pazar payına sahip olduğu belirtildi.

Türkiye’de 2 milyon esnaf ve sanatkarın ticari faaliyetleriyle ekonomik canlılığın her an sürmesine ve nakit akışının toplumun her kesimini olumlu etkilemesine katkı sağladığını bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Arslan, üçüncü çeyrek sonunda bankanın esnaf kredi bakiyesinin 97,5 milyar TL’ye ulaştığını, 2022’nin ilk 9 ayında kredi kullanan esnaf sayısında geçen yıla göre yüzde 42 artış olduğunu söyledi.

Bunların yanında finansman ihtiyacını karşılamak için 60 ay vade imkanı ve yüzde 7,5’lik faiz oranıyla 100 milyar TL olan Hazine Faiz Destekli Kredi Paketi’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla yürürlüğe girdiğini hatırlattı. Bankanın bundan sonra da esnaf ve sanatkarlar için desteğini kararlılıkla sürdüreceğini aktardı.

Türkiye genelinde 147 bin kadın girişimciye ulaştıklarını, bu alanda bankanın 19,1 milyar TL’lik bir kredi hacmi oluşturduğunu ifade etti.

Üniversite mezunu, öğrenim gördüğü bölümle ilgili herhangi bir iş tecrübesi olmayan ve bu alanda kendi işini kurmak isteyen veya kurmuş olan kişiler için desteğin devam ettiğini, geniş ürün yelpazesi ile şu ana dek 64 bin girişimcinin 12,3 milyar TL’lik destekten yararlanmasını sağladıklarını paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.