Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Halkbank Hisseleri Dava Sonucuna Nasıl Tepki Verdi?

Halkbank davasında, günlerdir beklenen temyiz duruşması yapıldı. Mahkemeden ne olumlu ne olumsuz bir karar çıkmadı. Peki, kritik gün sonrası hisseler ne durumda?
Halkbank Hisseleri Dava Sonucuna Nasıl Tepki Verdi?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Salı günü yatırımcıların radarında yer alan en önemli konu, ABD Yüksek Mahkemesi’nde görülen Halkbank davasına dair gelişmeydi. Temyiz duruşması, Türkiye saati ile akşam 19.16’da başlayıp, 20.46’da bitti. 9 yargıç, bankanın kara para aklama ve İran yaptırımlarını delme suçlarına dair savunmasını dinledi.

Ancak duruşmadan nihai bir karar çıkmadı. Yüksek mahkeme kararını daha sonra açıklayacağını bildirdi. Fakat bu tarihin ne zaman olacağı bilinmiyor.

Mahkemenin yargıcı Clarence Thomas önce bankanın avukatlarını dinledi. Halk Bankası avukatı, New York Güney Bölge Mahkemesi’nin Halk Bankası’nı yargılama yetkisi olmadığını ve bankanın Yabancı Devlet Dokunulmazlık Yasası kapsamında yargı bağışıklığının bulunduğunu ifade etti.

Dün anbean paylaşım yaparak özellikle bankanın yatırımcılarının bilgi almasını sağlayan NTV muhabiri Hüseyin Günay, yargıçların mahkemeye çok iyi hazırlanmış olduğunu, hem avukatlara hem de savcılara çok zor sorular sorduğunu söyledi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter/Hüseyin Günay

Yargıç Amy Coney Barrett ve Neil Gorsuch savcılığa, bu tür bir davanın ABD’ye karşı misillemelere neden olup olmayacağına ve farklı gerekçelerle yabancı devletlere dava açmasına zemin hazırlayıp hazırlamayacağına dair bir soru yöneltti.

GCM Yatırım Banner

Yüksek Mahkeme, Yabancı Devlet Dokunulmazlık Yasası’nın ceza hukuku davalarını da kapsayıp kapsamadığına karar verecek.

Aktarılan bilgiye göre savcılar bir ülke kurumu adına dosya hazırlama emrinin nereden geldiğine cevap veremedi. İç işleyiş gereği bilgi veremeyeceklerini söyleyen savcılar, yargının kararının benzer davaları nasıl etkileyeceğini de sınıflandıramadı.

Halkbank Hisseleri Yön Arayışında

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Paratic Piyasalar

Yargıç Barret, savcılara “neden yaptırım yerine dava açtınız?” şeklinde bir soru yöneltti. Başsavcı yardımcısı ise Türkiye ile yaptırım savaşına girmenin daha ciddi sorunlar yaratacağını söyledi.

Bu açıklama olumlu bir durum olarak yorumlanırken, herkes Halkbank hisselerinde nötr ya da pozitif bir etki yaratacağını düşünüyordu. Seans açılışı zayıf olsa da beklenen yükseliş geldi.

HALKB koduyla işlem gören hisseler, son kapanış seviyesinin altından açıldı.

Bu hafta başından beri alıcılı bir seyir gösteriyordu. Bazı seanslarda tavan fiyattan işlem gören Halkbank hisseleri, davanın görüleceği 17 Ocak işlemlerini 12,25 liradan tamamladı.

Bu sabah 12,17’den açıldıktan sonra düşüşe geçerek 12 sınırına geriledi. Ancak hemen ardından toparlanarak, yüzde 2’den fazla artış sergiledi.

12,50 liradan işlem gören banka hisseleri, mahkemeden olumlu bir sonucun çıkacağı beklentisiyle haftalık bazda yüzde 20’den fazla değer kazandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.