Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ziraat’ın Ardından Halkbank da Enflasyona Karşı Korumalı Mevduat Hesabı Seçeneği Sundu

Halkbank birikim sahibi müşterilerini enflasyondaki değişim oranlarından korumak amacıyla, iki farklı mevduat hesabı seçeneği sunduğunu açıkladı.
Ziraat’ın Ardından Halkbank da Enflasyona Karşı Korumalı Mevduat Hesabı Seçeneği Sundu
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Ziraat Bankası Perakende Şube Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Alpaslan Çakar dün yaptığı açıklamada, müşterilerine Enflasyona Endeksli – Faiz Korumalı Vadeli Mevduat ve Enflasyon Korumalı Mevduat olmak üzere iki seçenek sunduklarını söyledi.

Aynı adım bugün de Halkbank’tan geldi. Birikimlerini enflasyondaki değişimlerden korumak isteyen müşterileri sevindirecek açıklama Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan’dan geldi.

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, Türk lirası mevduatlar için enflasyona karşı korumalı iki yeni seçenek sunduklarını söyledi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Yapılan açıklamada TL cinsi tasarrufların enflasyona karşı koruma amacıyla, iki yeni mevduat ürünü geliştirildiği bildirildi. Enflasyona Endeksli Koruyan Mevduat Hesabı adı altında 92 – 370 gün vade aralığında açılabilen hesaplarda, açılışta belirlenen oran ile vade sonundaki döneme denk gelen enflasyon oranı karşılaştırılacak.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan tüketici fiyat endeksi ile yapılan karşılaştırmada, hangisi yüksekse, o oran üzerinden faiz tahakkuk ettirilecek. Hesaptan para çekildiğinde ise faiz oranı ve vade başı ile sonu tarihleri bozulmadan, hesapta kalan para üzerinden faizler hesaplanacak.

Enflasyon Korumalı Ara Dönem Ödemeli Mevduat Hesabı ile de uzun vadeli mevduatların korunması amaçlanıyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==365 – 370 gün vadeli olarak açılan mevduat hesabı 3 aylık ara dönemlerde veya vade sonunda getiri elde edebiliyor. Diğer seçenekte olduğu gibi TÜFE’ye endeksli oran en güncel rakamlara bağlı olarak, banka tarafından belirlenen ek marj oranının eklenmesiyle hesaplanıyor. Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, müşterilerine sundukları bu avantajlı seçeneklerle mevduatları enflasyona karşı korumaya çalıştıklarını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Kur hareketliliğinin müşteri zaman zaman mağdur ettiğini, paraya ihtiyaç duyduklarında dövizlerini maliyetinden daha düşük seviyeden liraya çevirerek kayıp yaşadıklarını anlattı. Yenilikçi ve alternatif ürünlerle mevduat müşterilerinin yatırımlarını değerlendirirken, kendilerini daha güvende hissetmelerinin öncelikli hedefleri arasında olduğunu aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.