Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Halka Arzlar Tam Gaz Yola Devam Ediyor

Halka arzlar borsanın kötü günlerine güneş getirmeye devam ediyor. Tavan açılış yapamasalar da devam eden işlemlerde yine devre kesiyorlar.
Halka Arzlar Tam Gaz Yola Devam Ediyor
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da 9000 kritik eşiğinin altında bir seyir gözleniyor. Endeks tarafında zayıflık söz konusu olsa da hisse senetlerinde güçlü performanslar dikkat çekiyor. Özellikle halka arzlar tarafında borsaya bahar havası getiren günler yaşanıyor.

2024 yılının ilk halka arzları yatırımcısını fazlasıyla mutlu etti. Yılın ilk halka arzı olan Pasifik Donanım Teknoloji hisseleri (PATEK) 15 gün aralıksız tavan serisiyle güçlü bir açılış yaptıktan sonra hafif gevşeyip yeniden tavana göz dikmeye başladı. Salı günden bu yana güçlü yükselişle 190 lirayı aşarak aylık yüzde 340’a yakın getiriyle işlem görüyor.

Tavan serisini koruyan bir başka halka arz ise Alves Kablo (ALVES) olurken, 12. günde de tavanda işlem görüyor.
ALVES Hisse Fiyatı - 15.03.2024
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Hisseler 10 gün boyunca tavan serisini hiç bozmadan ilerledi. Dün itibarıyla tavan açılış yapmakta zorlanırken, günün devamında yeniden tavana ulaştı. Hisseler 19,45 liradan talep toplayıp bugün itibarıyla 60,75 liraya tırmandı. Haftalık yüzde 75’i aşan getiri sunarken, ilk günden bugüne yüzde 300’e yakın kazanç sağladı.

Artemis Halı (ARTMS) hisseleri de tavan serisini koruyor. Bugüne tavan başlamakta zorlansa da devamında yine zirveye ulaştı. Hisseler 10. işlem gününü de tavanda geçiriyor. Hisseler 25,35 liradan talep toplamıştı ve bugün 65,60 liraya tırmandı.

Mogan Enerji (MOGAN) ise kısa süreli bir kararsızlığın ardından yeniden tavanda gezmeye başladı. 11,33 liradan talep toplayan hisseler, 4 günlük tavan serisinin ardından 5. günde tavan bozdu. Ancak kısa sürdü ve hemen toparlanarak yeniden tavana ulaştı. Bugün 22,04 lirada devre kesicide işlem görüyor.

GCM Yatırım Banner

Limak Çimento (LMKDC) ise ilk başta yatırımcısını üzse de son günlerde toparlanarak yüzde 7 civarında artıda seyretmeye başladı. 9 gün aralıksız tavan serisinin ardından gerileyen hisseler, Çarşamba günü tavana ulaşarak devre kesti. Dün ve bugün ise yüzde 7’ye yakın artıda seyrederek 40 liraya yaklaştı.

Oba Makarna (OBAMS) ve Bor Şeker (BORSK) diğer halka arzlardan ayrışsa da güçlü seyirleri dikkat çekiyor. Özellikle BIST 100’de geri çekilmenin gözlendiği bir dönemde halka arzların yükselişi yatırımcıyı borsada tutuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.