Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Halka Arz Olan Şirketten Düşen Hisseler için Kritik Adım!

Katılımevim Tasarruf Finansman, hissenin değerini korumak ve pay fiyatının sağlıklı oluşumuna katkı sağlamak için yeni programa başladığını açıkladı. İşte detaylar;
Halka Arz Olan Şirketten Düşen Hisseler için Kritik Adım!
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da son haftalarda satıcılı bir tablo görülürken yatırımcıların gündeminde halka arz olan şirketler yer almaya devam ediyor. Bazı şirketlerin tavan serisi uzun sürse de bazıları erken gelen satışlarla beklenen performansı gösteremiyor.

6-7 Haziran tarihinde halka arz olan Katılımevim Tasarruf Finansman A.Ş (KTLEV), Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden pay geri alım işlemlerinin başlatılmasına yönelik açıklama yaptı. Şirket, yaptığı açıklamada oluşabilecek volatilite karşısında şirketin pay fiyatının sağlıklı oluşumuna katkı sağlamak amacıyla pay geri alımı yapılacağını bildirdi.

Program çerçevesinde, payların geri alımı için iç kaynaklardan karşılanmak üzere en fazla 200.000.000 TL belirlendiği, pay geri alımına konu edilebilecek azami pay sayısının 4.500.000 adet pay olduğu ve programın süresinin KAP bildirim tarihinden itibaren 6 ay olarak belirlendiği paylaşıldı.

Halka Arz Olan Şirketten Düşen Hisseler için Kritik Adım!Kaynak: Paratic Piyasalar

12 Haziran’da Borsa İstanbul’da 13,43 TL fiyat ile işlem görmeye başlayan KTLEV’in halka arzına 474 bin kişi katılmıştı ve toplamda 60.000.000 adet pay halka arz edilmişti. Şirket işlem görmeye başladığı tarihten sonra sadece 2 gün sonra tavan serisini sonlandırmıştı. Devam eden süreçte halka arz olduğu fiyata gerileyen KTLEV, Haziran – Ağustos döneminde yukarı yönlü hareket ederek 75 TL’ye kadar çıkmıştı.

GCM Yatırım Banner

Bu noktadan sert satışların gelmesiyle birlikte kazançlarını azaltan KTLEV, haber yazım itibarıyla yüzde 1,3 artışla 44,6 TL’den işlem görüyor. Hissede haftalık kazanç yüzde 2,4 düzeyinde.

Şirketler Neden Geri Alım Yapar?

Pay geri alımı, şirketlerin paylarının değerini artırmak için piyasalarda işlem gören hisselerini toplaması anlamına gelmektedir. Şirketler, hisselerindeki değer düşüşlerine ve büyüme rakamlarına bağlı olarak hisse geri alma hakkına sahiptir. Söz konusu geri alımlar, piyasadan ya da doğrudan hissedarlardan gerçekleştirilir.

Öncelikli amacın hissenin değerini korumak olduğu programda, şirketler geri alım programı başlatarak piyasalardaki volatilitelere hisselerini değerini korumayı amaçlar.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.