Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Halka Arz Olan Şirketin Envanteri Parlıyor: İnsansız Helikopter

Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayan Pasifik Teknoloji’nin Genel Müdürü Selman Dönmez, şirketin faaliyetleri ve yatırımları hakkında bilgi verdi. İşte detaylar;
Halka Arz Olan Şirketin Envanteri Parlıyor: İnsansız Helikopter
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da yatırımcılar halka arz olan şirketleri radarına aldı. Borsaya yeni katılan şirketlerin faaliyetleri, yatırımları, projeleri ve hedefleri şirkete ortak olmayı düşünen yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor.

Özellikle son dönemde borsadaki teknoloji şirketlerine yönelik beklentilerin artması, gözlerin bilişim sektörüne dönmesini sağladı. Yapay zeka, siber güvenlik, yazılım hizmetleri vb. faaliyetlerle öne çıkan teknoloji şirketleri, günden güne gelişen ve büyüyen sektörde kalıcı olmak için yarışıyor.

6 – 7 Şubat tarihlerinde 35 TL fiyatla halka arz olan ve 13 Şubat 2024 tarihinde halka arz olan Pasifik Donanım ve Yazılım Bilgi Teknolojileri (PATEK) Genel Müdürü Selman Dönmez, A Para’da katıldığı bir programda şirketin yatırımları ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

478 Milyon TL’lik Satın Alma

Dönmez, halka arz sürecinden önce önemli birleşme görüşmeleri gerçekleştirdiklerini, bunlardan birinin de Titra Teknoloji’yi bünyelerine katmak olduğunu belirtti. Halka arzın ardından Pasifik Teknoloji’nin Titra Teknoloji’nin yüzde 51 hissesini 478,2 milyon TL’ye satın aldığını söyledi.

Genel Müdür, Pasifik Teknoloji’nin çatısı altında bilişim altyapıları ve siber güvenlik alanında faaliyet gösteren bir kadro olduğunun altını çizdi. Pasifik Teknoloji Grubu’nun 5 şirketten oluştuğunu, Titra Grubu’nun bünyeye katılmasıyla birlikte 13 şirketin grup altında faaliyet gösterdiğini paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Titra Grup ile birlikte savunma başta olmak üzere sağlık teknolojileri, enerji ve bilişim altyapıları alanlarında faaliyet gösteren 8 şirketin gruba dahil olduğunu ifade etti.

Pasifik Teknoloji’nin Amacı Ne?

Genel Müdür Selman Dönmez, Pasifik Teknoloji’nin (PATEK) en büyük amacının teknoloji alanındaki katma değerli ihracat gelirlerini artırarak ülke ekonomisine katkı sağlamak olduğunu vurguladı. Bu noktada hem Titra Grubu’nun hem de Pasifik Teknoloji Grubu’nun globalleşme hedeflerinin güzel bir şekilde örtüştüğünü dile getirdi.

Teknolojide Yeni Girişimler

Güvenlik amaçlı insansız teknolojilerin yanında insansız teknolojinin farklı alanlarda kullanımının hayatlara girmeye başladığını belirten Dönmez, insansız helikopterin yakın zamana kadar gözetleme amacıyla kullanıldığını aktardı.

İnsansız helikopterin yüksek kapasiteli yük taşıma amaçlı kullanıldığının çok fazla görülmediğini, bu alanda Pasifik Teknoloji’nin öncü firma olduğunu vurguladı.

Envantere giren “Alpin İnsansız Helikopter”in askeri ve sivil alandaki lojistik hizmetlerini destekleyecek nitelikte ve yetenekte olduğunu paylaştı.

Halka Arz Olan Şirketin Envanteri Parlıyor: İnsansız HelikopterKaynak: Paratic Piyasalar

35 TL ile borsada işlem görmeye başlayan Pasifik Teknoloji’nin halka arz büyüklüğü 945 milyon lira olarak gerçekleşti ve 2 milyon 390 bin 177 yatırımcıya pay dağıtımı yapıldı.

Borsa İstanbul’da sergilediği performansla dikkatleri üzerine çeken PATEK, 13 gündür tavandan işlem görüyor. 29 Şubat tarihinde kapanışını 120,4 TL’den yapan hisse, haftalık yüzde 76,9 oranında yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.