Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Halka Arz Hisseleri Aşırı Alım Bölgesine Yerleşti

Borsada son işlem gününde gerçekleşen hareketlere göre aşırı alım bölgesindeki hisselerin çoğunluğunu TATEN, ENERY ve IZENR gibi son dönemin halka arz şirketleri oluşturdu.
Halka Arz Hisseleri Aşırı Alım Bölgesine Yerleşti
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi kritik seviye olan 7.900 puan seviyesinden alçalan trendi kırmayı başararak, 8.000 üzerinde kendine güç topluyor. Dün endeks dün yüzde 0,10 ekside 8.024 puandan kapanış yaptı.

Dün endeksi yukarı taşıyan hisseler Türk Hava Yolları (THYAO), İş Bankası (ISCTR), Sabancı Holding (SAHOL) ve Turkcell (TCELL) olurken, negatif yönde etkileyenler Tüpraş (TUPRS), Ereğli (EREGL) ve Ford Otosan (FROTO) olarak sıralandı.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, geçen hafta Türkiye’nin not görünümünü durağan’dan pozitif’e yükselttikten sonra, dün de 17 Türk bankasının görünümünü durağan’dan pozitif’e çekti. Bu nedenle bugün bankalar öncülüğünde yukarı yönlü bir hareket izleyebiliriz.

İnfo Yatırım’ın günlük bülteninde aşırı alım ve satım bölgesinde olan hisselere yer verildi.
Aşırı Alım-Satım Bölgesinde Olan Paylar
Kaynak: Info Yatırım

CCI’ya göre aşırı alım bölgesinde olan payların, daha çok halka arz şirketleri olduğu dikkat çekti. Son işlem gününde aşırı alım bölgesinde olan hisseler İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (ISGYO), Tatlıpınar Enerji Üretim (TATEN), Enerya Enerji (ENERY), İzdemir Enerji Elektrik Üretim (IZENR) ve Çan2 Termik (CANTE) olarak sıralandı.

CCI’ya göre aşırı satım bölgesinde olan payların başında ise Borusan Birlesik Boru Fabrikalari Sanayi ve Ticaret (BRSAN), Gübre Fabrikaları (GUBRF), Mia Teknoloji (MIATK), Hektaş Ticaret T.A.Ş. (HEKTS) ve SASA Polyester Sanayi A.Ş. (SASA) yer aldıç

GCM Yatırım Banner

HEKTS hisseleri dün 16,78 lira ile 52 haftalık dip yaptı. Yıllık bazda yüzde 56 oranında değer kaybetti. 3,5 milyar TL bedelli paya dönüştürebilir tahvil kapsamında yapılan başvurusuna onay gelen SASA hissesi, Çarşamba günü yüzde 1,97 ekside 33,76 liradan kapanarak, o da son bir yılın en düşüğünü gördü.

Aşırı alım bölgesinde yer alanlardan ISGYO kapanışı yüzde 6,59, TATEN yüzde 9,99, ENERY yüzde 3,88 ve IZENR yüzde 6,6 artışla CANTE ise yüzde 1,02 düşüşle yaptı.

RSI’ya göre aşırı alım bölgesinde olanlar EKGYO, TTKOM, TAVHL, TCELL ve MAVI; aşırı satım bölgesinde olanlar KONYA, SASA, QUAGR, HEKTS ve GUBRF oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın