Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Halka Arz Gelirleri 9 Ayda Yüzde 60’a Yakın Düştü

Üçüncü çeyrek sona ererken, küresel halka arz piyasası düşüşü sürdürüyor. Gerileme yaygın olsa da Amerika en kötü performansı kaydetti. Detaylar altta,
Halka Arz Gelirleri 9 Ayda Yüzde 60’a Yakın Düştü
HABER GİRİŞ

Dünyanın önde gelen deneyim ve danışmanlık firması Ernst & Young (EY), Ocak-Eylül döneminde küresel halka arzların yıllık bazda yüzde 44 azaldığını açıkladı. EY’nin raporuna göre söz konusu düşüşle, yılın başından bu zamana kadar halka arz sayısı 992’ye geriledi. 2021’in aynı döneminde rakam 1773 idi.

992 adet halka arzdan elde edilen 146 milyar dolarlık gelir de geçen yıla kıyasla yüzde 57’lik düşüş kaydetti.

Halka arz piyasasındaki sert gerileme, artan makroekonomik zorluklar, piyasa belirsizlikleri, artan oynaklık ve düşen küresel hisse senedi fiyatlarının damga vurduğu yılın trendini yansıttı.
Küresel Halka Arz Rapor Ocak-Eylül
KAYNAK: EY

Bu hafta 3,5 ayın yükseğine çıkan Wall Street korku endeksi CBOE VIX ortalamasının 2021’deki ortalama 19,7’den bu yıl şimdiye kadar 25,6’ya yükseldiği belirtildi. Sektörlere bakıldığında teknolojinin halka arz sayısında birinciliği koruduğu ancak ortalama işlem büyüklüğünün 261 milyon dolardan 123 milyon dolara düştüğü görüldü.

Enerji sektörü yüzde 176 ile en yüksek gelir artışını elde ederken tüketici ürünleri sektörü, ortalama işlem büyüklüğünde yüzde 69 ile en büyük düşüşe tanık oldu. Danışmanlık firması, Amerika Kıtası ve Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’daki (EMEA) büyük ekonomiler ve finansal piyasaların, niceliksel sıkılaştırma daha yüksek bir vitese geçtiğinden baskı altında kalmaya devam ettiklerini söyledi.

Aynı zamanda en keskin düşüşü Amerika Kıtası borsalarının gördüğünü aktardı. Buna göre Amerika’da yalnızca 116 anlaşma kaydedildi. Kıtadaki halka arz faaliyeti 20 yılın en düşük seviyesine geriledi.

GCM Yatırım Banner

EMEA’da halka arz faaliyeti adet ve hasılat olarak sırasıyla yüzde 50 ve 52 düştü. Avrupa gelirlerde yüzde 76 azalma kaydederken Orta Doğu, işlem sayısındaki yüzde 51’lik düşüşe rağmen gelirde yüzde 209’luk bir artışla nadir parlak noktalar arasında kaldı.

Bölge enflasyon ve jeopolitik sorunlardan daha az etkilendiğinden, Asya-Pasifik borsaları nispeten daha iyi performans gösterdi. Yıl başından bu güne 10 küresel halka arzdan beşine ev sahipliği yaptı.

EY yöneticilerinden Paul Go, “Halka arz piyasasının en büyük zorluğunun belirsizlikler olması nedeniyle, şirketler ve yatırımcılar, halka arz faaliyeti için herhangi bir sürdürülebilir iştah yeniden ortaya çıkmadan önce daha istikrarlı ve olumlu bir borsa hissiyatı beklemeye devam ediyor” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.