Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Haksız Rekabet Gerekçesiyle Google’a Para Cezası Verildi

AB Mahkemeleri, Google’ın piyasaları domine edip usulsüz anlaşmalar yaptığını iddia edip para cezasını onayladı. İşte detaylar,
Haksız Rekabet Gerekçesiyle Google’a Para Cezası Verildi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Google ile Avrupa Birliği (AB) mahkemeleri arasındaki anlaşmazlık devam ediyor. Avrupa Birliği Genel Mahkemesi, Çarşamba günü Google’ın ana şirketi olan Alphabet’e karşı antitröst kararını onayladı. Para cezası 4,34 milyar eurodan 4,12 milyar euroya düşürüldü.

Söz konusu kararda, “AB Genel Mahkemesi, Google’ın arama motorunun gücünü artırmak ve hakim durumunu sağlamlaştırmak için Android mobil cihaz üreticilerine ve mobil operatörlere yasaya uygun olmayan kısıtlamalar getirdiği yönündeki kararını büyük ölçüde onaylamaktadır.” ifadeleri kullanıldı.

Google’ın mahkemeye itirazları sonuç vermedi ancak para cezası bir miktar düşürüldü. Google tarafından yapılan açıklamada yetkililer hayal kırıklığına uğradıklarını belirtti.

AB, Google’ı 2016 yılında da benzer konulardan suçlamıştı. Google hakkındaki suçlamaların çoğu, Google’ın Android işletim sistemiyle piyasadaki rekabeti devre dışı bırakarak kurallara aykırı hareket etmesiyle ilgiliydi.

AB tarafından yapılan ayrıntılı incelemelerde, Google’ın bazı cihaz üreticileriyle yaptığı sözleşmelerde, şirkete ait olan Google arama, Play Store, Chrome tarayıcı gibi uygulamaları önceden yükletmek için baskı yaptığı ve bunları yapan cihaz üreticilerine ödeme yaptığı anlaşılmıştı.

GCM Yatırım Banner

Geçtiğimiz günlerde de İngiltere ve Hollanda’dan Google’a dijital reklamcılıktaki rekabete aykırı hareket etmesi nedeniyle 25 milyar euroluk tazminat davası açılacağı duyurulmuştu. Google söz konusu suçlamaları eleştirip reddetmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.