Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hakan Kara’dan Çarpıcı Açıklama: Faiz Pratikte Zaten İndirildi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın 23 Mayıs’ta açıklayacağı faiz kararı öncesinde, Hakan Kara’nın resmi X hesabı üzerinden yaptığı açıklamalar dikkat çekti. Detaylar haberde;
Hakan Kara’dan Çarpıcı Açıklama: Faiz Pratikte Zaten İndirildi
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) 23 Mayıs’ta açıklayacağı faiz kararı öncesi tahminler gelmeye devam ediyor. İktisatçı Prof. Dr. Hakan Kara ise bugün resmi X hesabı üzerinden Merkez Bankası’nın yarın açıklayacağı faiz kararı öncesi beklentisini duyurdu.

Merkez Bankası’nın ne zaman faiz indireceğine yönelik çok soru aldığını dile getiren Kara, son 2 haftadır faizin pratikte indirildiğine işaret etti. Bankalar arası piyasa faizinin ise yüzde 53’ten 47’e düştüğüne dikkat çekti.

Hakan Kara TCMB Faiz Yorumu
KAYNAK: X/@ali_hakan_kara

Kara sosyal medyası üzerinden bugün yaptığı başka bir değerlendirmesinde ise TL krediye yüzde 2 limit varken döviz kredisi için limit olmamasının TL ve yabancı para kredi faizleri arasındaki vurguladı.

Bu duruma ek olarak kur istikrarı beklentisi de eklenince şirketlerin döviz cinsi kredilere talebinin hızla arttığını vurguladı. Sonuç olaraksa yabancı ve yerli yatırımcıların da “carry” yaptığının altını çizdi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.