Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hakan Kara Yazdı: TL Reel Olarak Nasıl Değerlenir?

Hakan Kara bugün yaptığı analizle Türk Lirası'nın reel değerlenmesi üzerine önemli bir perspektif ortaya koydu. Detaylar haberin içerisinde;
Hakan Kara Yazdı: TL Reel Olarak Nasıl Değerlenir?
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) eski Başekonomisti Hakan Kara resmi X hesabı üzerin “TL’nin reel olarak değerlenmesi” konusunda çok soru aldığını belirterek açıklamada bulundu. Kara, dolar kuru üzerinden hesap yaparak konu hakkındaki soruları gidermeyi amaçladı.

Döviz kurundaki artış oranı, Türkiye’nin enflasyonu ile ticaret ortaklarının enflasyonunun arasındaki farktan düşükse TL’nin reel olarak değerlendirileceğini söyledi.

Söz konusu açıklamanın teorik olduğunu kabul eden Kara, konuyu örneklendirdi. Yıl sonuna kadar ülkede fiyatların yüzde 30 artacağını varsayarak hesaplayan Kara, Türkiye’nin ticaret yaptığı ülkelerde ise aynı zaman diliminde yüzde 5 arttığına işaret etti.

Bu hesapla aradaki farkın yüzde 25 olduğuna dikkat çekti. TL’nin reel olarak değerlenmesinin, döviz kurunun yıl sonuna kadar yüzde 25’in altında artması anlamına geldiğini vurguladı.

“Daha da basitleştirmek için hesabı sadece dolar kuruna göre yapalım.” diyen Kara, bugünkü dolar/TL kurunu 31 lira olarak düşünerek, yukarıdaki enflasyon farkı varsayımlarına göre sene sonundaki reel değerlenme eşiğini hesapladı.

GCM Yatırım Banner

“31*1,25= 38,75” hesabını yapan Hakan Kara, buna göre sene sonunda dolar/TL kurunun 38,75’in altında kalırsa TL’nin reel olarak değerleneceğinin altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın