Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hakan Kara TCMB’nin Enflasyon Tahminlerini Değerlendirdi

TCMB eski başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara, uzun vadeli enflasyon tahminlerine dair karamsar bir tablo çizdi. Detaylar haberde…
Hakan Kara TCMB’nin Enflasyon Tahminlerini Değerlendirdi
HABER GİRİŞ

TCMB eski Başekonomisti ve Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Kara, Koç Üniversitesi ve TÜSİAD ortaklığı ile oluşturulan Ekonomik Araştırma Forumu’nda (EAF) düzenlenen ‘Makroekonomik Politika Yaklaşımları ve Sonuçları’ konulu sunumunda konuştu.

Kara, son dönemde ekonomi yönetiminde genel kabul görmüş politikalara dönüldüğünü vurguladı. BM faizleri arttığı halde mevduat ve kredi faizlerinin bunu takip etmediğini ama sıkılaştırmanın olduğunu söyledi.

Faiz yüksek ama talebin yüksek olmadığını belirten Kara, ticari kredi faizlerini ükseltemediklerini ve bunun için de mevduat faizini düşük tutmaya çalıştıklarını söyledi. Merkez Bankası’nın seçime kadar vakit kazanmak istediğini belirtti.

Seçimden sonra ödemeler dengesi krizi riskinin azaldığını ancak büyük resimde hala düzeltilmesi gereken önemli bir şey olduğunu belirten Kara, “Kamunun döviz pozisyonu ciddi anlamda bozuldu. KKM eridiği sürece MB’nin net pozisyonunun iyileştirmesi zor.” diye konuştu.

TCMB’nin çok sıkı bir kur rejimi uyguladığının altını çizen Kara, bu sıkışıklığın kurun anında yukar gitmesine izin verdiğini belirtti. Hakan Kara, enflasyon tarafında 15 senedir bozulma olduğunu, unu kırmanın kolay olmayacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Enflasyon beklentileri konusunda TCMB’nin bu yıl sonu için yüzde 36 ve 2025 içinde yüzde 14 beklentisinin çok iddialı oranlar olduğunu vurgulayan Kara, “Rakamlara takılmamak lazım. MB’nin bu konuda kredibilitesi çok zayıf. Sonuçta insanları ikna edebilmiş değiliz. İletişim değil eylem zamanı” diye konuştu.

Kara, para politikası tarafında gereken yapılırken, maliye politikasında tasarruf yapılması gerektiğini belirterek, vergi sisteminin tabana yayılarak adil bir sistem oluşturulması ihtiyacına vurgu yaptı. Uzun vadeli enflasyonda resmi tahminler konusunda çok umutlu olmadığını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın