Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hakan Fidan: Barışa Gidilmezse Savaş Kaçınılmaz

Sivil can kayıplarının arttığı Filistin’e ve Orta Doğu’ya yönelik değerlendirmelerini paylaşan Hakan Fidan, İsrail’in intikam peşinde olduğunu söyledi. İşte detaylar;
Hakan Fidan: Barışa Gidilmezse Savaş Kaçınılmaz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, dünyanın gündemine oturan Filistin – İsrail arasındaki krize yönelik açıklamalarda bulundu. Filistin meselesinin Türkiye için önemli bir mesele olduğunu vurgulayan Fidan, çeşitli aşamalardan ve 7 Ekim’de başlayan son krizin kendilerini endişelendirdiğini söyledi.

Türkiye olarak başından beri İsrail’in sadece kendileriyle komşularıyla barış yapıp, Filistinlilerle iki devletli çözümü kabul etmemesini stratejik bir hata olarak gördüklerini belirtti. Hikayenin Amerika ve Avrupa tarafından doğrunun kendisiymiş gibi sunulduğunu aktardı.

“İnsanlık Dramı”

Gazze’de insanlık dramının yaşandığının altını çizdi ve İsrail’in büyük bir intikam peşinde olduğunu paylaştı.

İbrahim anlaşmalarıyla birtakım şeyler ilerliyor gibi gözükse de, esas itibarıyla konunun muhatabı olan Filistinlilere yönelik baskının, zulmün daha sistematik ve daha yaygın hale geldiğini ifade etti. Bunun bir yerde patlayacağının aşikar olduğunu, bu krizin doğmasının şaşırtıcı olmadığını dile getirdi.

İsrail’in toplu cezalandırma yolunu tercih etmesinin insanlık için çok ciddi bir endişe kaynağı olması gerektiğini belirtti. Bugün itibarıyla Gazze’de elektrik ve suyun olmadığını, topyekün kuşatma yapıldığını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Şu anda özellikle sivil nüfusun kuzeyde yaşadığı yerlerin büyük bir bölümünün bombalandığını, insanların güneyde kalmakla Mısır’a gitmek arasında bir tercihe zorlandığını ifade etti. Fidan, “Bu da olayın başka bir kriz boyutu” ifadelerini kullandı.

“Temas İçindeyiz”

Krizin bütün taraflarıyla mümkün olduğu kadar temas içinde olduklarını açıklayan Bakan, Gazze’deki dramın nasıl sona erdirilebileceğine yönelik çalışmalar yaptıklarını kaydetti. Ayrıca bölgeye güvenliği ve kalıcı barışı getirecek yapıyla ilgili de öncülük yapılması gerektiğini belirtti.

Amerika’nın İsrail’in hedeflerine ortak olduğunu, ortada sadece Hamas ve İsrail’in olmadığını aktardı.

Ayrıca başta Hizbullah olmak üzere Filistin davasına müzahir diğer silahlı grupların, çok geniş yelpazede olayın muhtemel tarafı olmaya hazır gruplar olduğunu paylaştı.

“Önceliğimiz İnsani Yardım”

Hakan Fidan, Türkiye’nin iki kulvarda da gerçek ve sahici rol oynamasını isteyen taraflar olduğuna dikkat çekti. Diğer taraftan insani yardımlara yönelik yürütülen çalışmalar olduğunu, önceki hafta Kahire’yi ziyaret ettiğini hatırlattı.
Türkiye’den şu ana kadar 80 ton yardım gittiğini, Mısır’ın bu konuda ciddi kolaylaştırıcı rol oynadığını, ancak içeriye henüz bir yardım götürülemediğini duyurdu.

“Türkiye Garantör Olacak mı?”

Fidan, garantörlük konusunun bölge ülkelerinin meseleyi aktif olarak sahiplenme meselesi olduğunu ve söz konusu ülkelerin Filistinlilerle beraber elini taşın altına sokmaları gerektiğini kaydetti.

Varılan anlaşmaya uymasını sağlayacak ve kendi halklarının da bu anlaşmanın taraf olduğu vurgusunu devam ettirecek bir garantörlük sistemi, aynı şekilde İsrail tarafında da işin içinde garantörlerin olması gerektiğini bildirdi.

İnsani koridor için Türkiye’nin çalıştığını, tüm taraflara kanalların açık olduğunu duyurdu. Katar’ın bu konuda çalışmalarının olduğunu, Türkiye’nin arabuluculuk rolü oynayarak zulmün ve kanın durması için adımlar attığını belirtti. Önemli olanın kim yaparsa yapsın barışın tesisi olduğunun altını çizdi.

Fidan’dan ABD’ye Eleştiri

Amerika ve bazı ülkelerin stratejik bir akılla hareket etmediğini, İsrail devletinin desteklenmesi meselesinin Amerikan siyasetçilerinin çoğu zaman rasyonel bir politika izlemesinin önündeki en büyük engel olduğunu söyledi.

Belli baskı alanlarının işe yaradığını, bu durumun ABD açısından çok kan kaybettirici bir durum olduğunu vurguladı.

Hastane bombalanması olayında hikayenin değiştirilip farklı bir boyuta taşındığını, ABD Başkanı Joe Biden’ın Gazze’deki yıkıma bir bakıma onay verir durumda olmasının tarih tarafından not edildiğini dile getirdi.

“Savaş Kaçınılmaz Olabilir”

Alternatifi, aktörleri ve kapasitelerini bildiklerini söyleyen Fidan, kalıcı bir barış tercih edilmediği durumda “Bölgede kalıcı bir savaş ve istikrarsızlık bizi bekliyor.” dedi.

İsrail’i durduracak adımlar atılması gerektiğini vurguladı ve hiç kimsenin İsrail’e yönelik somut bir adım atmadığını paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın