Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

HAK-İŞ Başkanından Gelir Vergisi Açıklaması: Sabitlenmeli

HAK-İŞ ve Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan, adil bir vergi düzeni için etkin adımlar atılmasını beklediklerini söyledi.
HAK-İŞ Başkanından Gelir Vergisi Açıklaması: Sabitlenmeli
Son Güncelleme: 
Yorum

HAK-İŞ ve Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan, çalışanlara uygulanan gelir vergisi oranlarının yüzde 10’a sabitlenmesi gerektiğini söyledi. Asgari ücret belirlenirken, işçilerin ailesi ile beraber değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Arslan açıklamasında, “Asgari ücretin, ülkemizde uygulanan en düşük ücret olduğu gerçeğinden hareketle bu yönde adımlar atmalıyız. Asgari ücretin, AB ülkelerinde olduğu gibi istisnai bir ücret olmasını sağlamalıyız.” ifadelerini kullandı.

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) sorununun da bir an evvel çözülmesi gerektiğini dile getiren Arslan, “EYT için ‘mezarda emeklilik’ dedik. Geç de olsa çözüm ufukta gözüktü. 8 Eylül 1999 öncesi işe giren işçilerin emeklilik haklarının iade edileceği bir düzenleme yapılmasını bekliyoruz.” diye konuştu.

Vergilendirmeye Düzenleme Talebi

HAK-İŞ Genel Başkanı Arsan, vergilendirme sistemindeki düzenlemelerle, gelir dağılımındaki adaletsizliği gidermeye yönelik etkin adımlar atılmasını talep ettiklerini söyledi.

Kamuoyunun bu önerilere geniş bir ilgi gösterdiğini belirten Arslan, “Özellikle 2022 yılı asgari ücreti tespit edilirken asgari ücret tutarındaki bütün ücretlerden vergi alınmaması çok önemli bir adım olmuştur.” ifadelerini kullandı.

Çalışan kesimin vergi yükünü azaltacak düzenlemeler beklediklerini vurgulayan Arslan, kriz dönemi bitene kadar, çalışanların gelir vergisi oranlarının yüzde 10’a sabitlenmesini istediklerini söyledi. Kriz sonunda da köklü, adaletli, hakkaniyetli bir vergi reformu yapılmasını talep ettiklerini belirtti. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu