Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

HAK-İŞ: Asgari Ücrete Ocak’ta Karar Verilmeli

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, yeni asgari ücretin belirlenmesinde 4 kişilik ailenin temel alınması gerektiğini açıkladı. Detaylar haberde;
HAK-İŞ: Asgari Ücrete Ocak’ta Karar Verilmeli
HABER GİRİŞ

Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ) Genel Başkanı Mahmut Arslan, asgari ücret zammıyla ilgili talep ve beklentilerle ilgili açıklamalarda bulundu. Arslan, asgari ücretin belirlenmesinde Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) tanım ve kriterlerinin dikkate alınmasını istedi.

Arslan, prensiplerinin ILO’nun temel yaklaşımı olan işçi ve ailesinin beraber insanca yaşayabileceği bir ücret olduğunu kaydetti. İşçilerin sadece bireysel değil aileleriyle esas alınmasını talep etti.

Talep edilen esasa göre ortalama bir ailenin 4 kişilik olduğunu belirtti. Asgari ücretin belirlenmesinde enflasyon ve ciddi bir iyileştirmeyle Ocak’ta karara bağlanması gerektiğini öne sürdü.

Ayrıca Arslan, yıllık enflasyona refah payının eklenmesiyle yapılan zamlara rağmen ücretlilerin milli gelirden aldığı payın azaldığına işaret etti.

Asgari Ücretin için Yıllık Gıda Enflasyonu da Dikkate Alınmalı

Kararlaştırılacak asgari ücretin belirlenmesinde yıllık gıda enflasyonunun dahil edilmesi gerektiğini söyledi. Reel olarak enflasyona bağlı kalınsa bile büyümenin getirdiği ilave refah payının koyulması gerektiğini ekledi.

GCM Yatırım Banner

Asgari ücretin 90’lı yıllara göre yaklaşık 30 kat artmasına rağmen reel ücretlerin aşağı yönlü inişinin sürdüğüne dikkat çekti. Arslan bu konulara ek olarak, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun daha katılımcı ve kapsayıcı temsile göre yenilenmesi gerektiğini bildirdi.

AB’de Asgari Ücretlilerin Toplam Çalışana Oranı Yüzde 15

Avrupa Birliği’nde (AB) asgari ücretlilerin toplam çalışanlara oranının en yüksek yüzde 15 olduğunun bilgisini veren Arslan, Türkiye’de bu oranın yüzde 38 olduğunu paylaştı.

Asgari ücretlilerin vergi dilimi uygulamasının da yenilenmesi gerektiğini vurgulayan Arslan, kriz dönemi bitene kadar vergi dilimlerinin sabitlenmesi gerektiğini ifade etti. Vergilendirmenin, en düşük vergi diliminin altına çekilmesi için öneride bulundu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, geçen hafta yaptığı açıklamada asgari ücret temel ücret oldu diyenleri eleştirmişti. Eleştirilerin bilgisizlik temelli olduğunu ve şu anda Türkiye’de asgari ücretli oranının yüzde 37 olduğunu aktarmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.