Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Haftayı 98 Bin’den Kapatan BIST 100 Endeksi, 100 Bin Puanı Test Edebilecek mi?

Borsa İstanbul küresel piyasalardaki ralliye geç geldi ancak tam geldi. Endekste haftanın son işlem günü gelişmeleri ve öngörülerin değerlendirilmesi.
Haftayı 98 Bin’den Kapatan BIST 100 Endeksi, 100 Bin Puanı Test Edebilecek mi?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul yükseliş dizisini sürdürdüğü haftayı 18 Ocak Cuma gününde %1.69 değer kazanımı (günlük baz) ile 98.455 puandan kapattı.  Aylık hareket marjlarını 98.662 ve 87.399 noktaları arasındaki dalgalanması ile çizen BIST 100 endeksi 52 haftalık değişiminde %15.56 değer kaybı seviyesine yükselirken, 30 günlüğünde %8.10 ve haftalık farkında ise %7.96 primlendi.

Endeks bankacılık hisse senetleri önderliğindeki bu rallinin sanayi şirket argümanlarına da yansıması ile katılaşan bir ivme kazandı. Yakından takip edilen dövize hassasiyeti yüksek SODA geri çekilerek 7,23 TL’den haftayı sonlandırırken, yüksek kayıplarını telafi eden ve alım satımın yoğun olduğu marjları yukarı yönde kıran TUPRS 130,00 TL’den son işlemini gerçekleştirdi.

BIST 100 Ortalamaları ve Dikkat Çeken Hisseler

BIST 100 Hareketli Ortalamaları ve Hisse SenetleriEndekste görülen 20 günlük hareketli ortalamada bulunan 96.964 seviyesi olası bir destek olarak değerlendirilebileceği gibi, 14 günlük RSI indikatörü 85 seviyesine ulaştı ve aşırı alım bölgesinde hareketlenen grafikler gösteriyor. THYAO hafta boyunca yukarı yöndeki hareketlerinde sınırlı ancak aşağı yönlü gelişmede yüksek hareketler çizdi. Haftayı %1.91 değer kazanımı ile kapatan hisse olumlu bir görüntü sergiledi ancak hafta boyu gerçekleşen kayıplar telafi edilemedi ve 14,41 TL’den haftanın son ticareti gerçekleşti.

Aynı grubun şirketlerinden SISE, SODA’ya ters orantılı çalışırken %2.68 artış sağladı ve 5,75 TL’den kapandı. Piyasa yorumlarında iki hisse arasında ters orantılı bir korelasyon olduğu yorumları yapılsa da bunun olası bir tesadüf olacağına inanılabilir. Diğer tarafta yatırımcının önemli limanları arasında yer alan PETKM 5,32 seviyesine gelirken, kısa bir süre önce 4,79 TL’den ciddi bir alım fırsatı vermiş olarak gözlemlendi. Hisse petrol fiyatları ve endeksin genelinde gözlediğimiz bu ciddi toparlanmayı arkasına destek olarak almayı başarırken aylık %2.50 prim kaydetmiş oldu.

XBANK Gelişmesi ve BIST 100’ün Geleceği

XBANK ve BIST 100 DeğerlendirmesiBIST Bankalar Endeksi XBANK 132.283 puana ulaşırken haftaya girişini 115k seviyelerinde kaydetmişti. Bileşenleri arasında ISCTR 4,11 bandından 5,10 TL/p’ye ulaşarak güzel bir kazanıma işaret ederken, THYAO’nun BIST Hacimli listesindeki en büyük rakibi GARAN 7,78 seviyelerinden başladığı rallide haftayı 9,15 TL’den kapattı ancak son işlem gününde hisse %1.08 değer kaybı gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Bankacılık argümanlarından bir diğer değer kaybı ile dikkat çeken de AKBNK oldu ve hisse %0.91 değer kaybı ile 6,55 TL’ye gevşemiş oldu. Bankacılık hisse senetlerinde bu ciddi değerlenmeleri göz önüne alsak bile geçtiğimiz dönemlerde endeksteki kayıpların başlamadan önceki seviyeler ele alındığında genel piyasada bozulma görülmemesi halinde yukarı yöndeki yolun devam edebileceği düşünülebilir.

Yoğun değerlenmeye karşın olası kar satışlarının görülebileceği ve düzeltme başlığında değerlendirilebileceği düşünülebilir. Ancak 99k bandına yakın kapanan endeks hafta başında THYAO’da görülecek tepki alışları ile 100 bin puanı kırma ihtimalini de önümüze serebilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın