Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Haftanın Yalan Haberleri Duyuruldu: TOGG, Akkuyu, Çin Roketi

31 Ekim – 6 Kasım tarihlerini kapsayan haftanın yalan olarak değerlendirilen haberleri paylaşıldı. Bültende önemli başlıklar ele alındı. İşte detaylar;
Haftanın Yalan Haberleri Duyuruldu: TOGG, Akkuyu, Çin Roketi
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, sosyal medya ve diğer platformlar üzerinden 31 Ekim – 6 Kasım tarihleri arasında yapılan paylaşımları değerlendirdiği bültenini duyurdu. Söz konusu bülten, “yalan” olarak nitelenen haftanın önemli konularını ele alıyor. Ekim 2022’de başlayan bültenlerde yalan haberler ile ilgili kamuoyunun aydınlatılması hedefleniyor.

Bu hafta, İletişim Başkanlığı tarafından paylaşılan bültende “TOGG’un üretim bandı yok” , “Akkuyu Türkiye’nin güvenliğini tehdit edebilir” , “Kuduz meselesi yalan çıktı” , “AFAD tatbikatları” , “Çin Roketi Türkiye’ye düşecek” , “ABD savaş uçakları KKTC hava sahasını ihlal etti” gibi iddialar yer aldı.

“TOGG’un Üretim Bandı Yok”

İletişim Başkanlığı, bazı basın yayın organlarında yer alan ve sosyal medyada paylaşılan “TOGG’un üretim bandı yok” iddiasının doğru olmadığını belirtti. TOGG’un teknoloji üssü olarak tasarlanan Gemlik Kampüsü’nün temelinin 18 Temmuz 2020’de atıldığı ve tesisin üst yapı çalışmalarının Ocak 2021’de başladığı aktarıldı.

TOGG’un resmi Twitter hesabı üzerinden aracın üretim aşamalarını ve üretim bandını açık şekilde gösteren bir videonun yayınlandığı kaydedildi.

Gemlik Kampüsü’nün gövde, boya, montaj, stil tasarım, prototip geliştirme, test merkezi, strateji ve yönetim merkezi, kullanıcı deneyim parkı gibi unsurları barındırdığı paylaşıldı.

GCM Yatırım Banner

İlk yıl 20 bin TOGG üretilmesi planlanan Gemlik Kampüsü’nün üretim kapasitesi 175 bin adede ulaştığında toplam 4 bin 300 kişiye istihdam sağlayacağı bildirildi.

“Akkuyu’da Kurulacak Radar Sistemi Türkiye’nin Güvenliğini Tehdit Edebilir”

Akkuyu Nükleer Güç Santrali bölgesine kurulacak radar sistemi ile ilgili “Türkiye’nin güvenliğini tehdit edebilir.” iddialarının asılsız olduğu, ASELSAN tarafından geliştirilen radarların Akkuyu Nükleer Güç Santrali bölgesini korumasının kararlaştırıldığı ifade edildi.

Türkiye Cumhuriyeti kolluk kuvvetlerinin denetimindeki yerli ve milli radarların Türkiye’nin güvenliğini zafiyete uğratmasının veya tehdit oluşturmasının söz konusu olmadığı belirtildi.

“Kuduz Meselesi Yalan Çıktı”

Bitlis’te sokak köpeği tarafından ısırılan iki çocukla ilgili “Kuduz meselesi yalan çıktı” paylaşımlarının gerçeği yansıtmadığı kaydedildi.

Tetkiklerde sudan korkma, tükürük salgısında artış, hırçın davranışlar ve anlamsız konuşmalar gibi belirtiler gösteren çocuğun tükürüğünde kuduz virüsü tespit edildiği aktarıldı.

Kentte ısırılmasına rağmen başvuru yapmayan 36 vakanın daha saptandığı bildirildi.

AFAD Tatbikatına Yönelik İddialar

12 Kasım Cumartesi günü 18.57’de ülke genelinde ilk kez gerçekleştirilecek AFAD tatbikatının amacına ilişkin sosyal mecralar üzerinden yapılan iddiaların doğru olmadığı vurgulandı.

Türkiye’nin aktif deprem kuşaklarından birinde yer aldığı aktarıldı. Alınacak tedbirler kadar deprem öncesi yapılması gereken bilinçlenme ve doğru davranış modellerinin hayati öneme sahip olduğu belirtildi.

Paylaşımlardaki ifadelerin toplumu paniğe sevk etmeye yönelik manipülasyonlar olduğu, ilgili kurumlar haricindeki iddialara itibar edilmemesi gerektiği paylaşıldı.

“Çin Roketi Türkiye’ye Düşecek”

Çin’in Long March 5B Roketi ile ilgili ortaya atılan “Türkiye’ye düşecek” iddiasının başka bir manipülasyon örneği olduğu aktarıldı.

23 tonluk taşıyıcının kontrolsüz şekilde atmosfere yöneldiği iddialarının dünya kamuoyunda endişelere neden olduğu, bu haberlerin herhangi bir teknik ya da bilimsel veriye dayanmadığının altı çizildi.

Türkiye Uzay Ajansı ile Çin Ulusal Uzay İdaresi’nin süreci takip ettiği, Long March 5B taşıyıcı roketi enkazının 4 Kasım’da atmosfere girerek Pasifik Okyanusu’nun orta-güney bölgesine düştüğü bildirildi.

“ABD Savaş Uçakları KKTC’yi İhlal Etti”

Özellikle Rum ve Yunan basınında yer alan “ABD savaş uçakları, KKTC hava sahasını ihlal etti.” iddialarının gerçek olmadığı vurgulandı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) hava sahasında gerçekleşen her türlü eylemin ilgili kurumlar tarafından yakından takip edildiği, ABD savaş uçaklarının faaliyet esnasında KKTC hava sahasını ihlal etmeden geri dönüş yaptığı aktarıldı.

KKTC hava sahasının her an takip edilerek kontrol edildiği ve korunduğu ifade edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.