Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Haftanın Kazandıran ve Kaybettiren Yatırım Araçları (5-9 Şubat)

Hafta içerisinde değişen yatırım araç piyasaları ile bu haftanın en çok kazandıran ve kaybettiren yatırım araçları sayfamızda. Detaylı bilgi için hemen tıklayın...
Haftanın Kazandıran ve Kaybettiren Yatırım Araçları (5-9 Şubat)
HABER GİRİŞ

Bu hafta yurt içi ve yurt dışı piyasalarda önemli gelişmeler yaşandı. 5-9 Şubat tarihleri arasında yurt içinde enflasyon rakamları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ocak ayında enflasyonun yıllık bazda yüzde 64,86, aylık bazda ise yüzde 6,7 oranında arttığını açıkladı.

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise Ocak ayında enflasyonun yıllık yüzde 129,11, aylık ise yüzde 9,38 oranında arttığını duyurdu.

Bunun yanında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yeni başkanı Fatih Karahan, yılın ilk enflasyon raporunun tanıtımını gerçekleştirdi. Karahan, enflasyonun tahminlerden hızlı gerilediğini söyledi.

Yurt dışı piyasalarda ABD Çalışma Bakanlığı (DOL), tarafından haftalık işsizlik maaşı başvuruları açıklandı. İşsizlik maaşı başvuruları 218 bin olarak gerçekleşti.

Gelişmeler bu yöndeyken bu haftanın kazandıran ve kaybettiren yatırım araçları hangileri oldu? Gelin birlikte inceleyelim…

GCM Yatırım Banner

Kazandıran Yatırım Araçları

Dolar, Euro ve Sterlin Kazandırdı

Dolar, euro ve sterlin haftalık bazda yükseliş seyrini sürdürdü. Dolar bu hafta yüzde 0,6 kazandırdı. Haftanın kapanışını 30,67 TL’den yaptı. Euro ise haftalık bazda yüzde 0,5 kazandırdı. Kapanışı 33,11 TL’den yaptı.

Sterlin haftalık yüzde 0,59 kazandırdı. Kapanışı 38,77 TL’den yaptı.

Gram Altın Haftayı Yükseliş ile Kapattı

Gram altın ise bu hafta yüzde 0,06 değer kazandı. En yüksek 2009 TL’yi gören gram altın, haftanın kapanışını 1.997,32 TL’den yaptı.

Değer kazanan yatırım araçlarından biri çeyrek altın oldu. Bu hafta yüzde 0,06 yükselerek kapanışı 3.265 TL’den yaptı.

Ham Petrol Olumlu Beklentiler ile Yükselişe Geçti

Geçen hafta yüzde 7’den fazla kaybettiren ham petrol bu hafta Orta Doğu’da gerilimin azalacağına dair beklentiler ile yüzde 6,15 kazandırdı. 77,29 dolara kadar yükselen ham petrol, kapanışı 76,6 dolardan yaptı.

BTC Yatırımcıyı Sevindirdi

Geçen hafta kapanışı 42.582 dolardan yapan Bitcoin, bu hafta kayda değer bir yükseliş gösterdi. Bu hafta yüzde 10’a yakın kazandıran BTC, 47 bin 326 dolardan işlem görüyor.

Borsa Rekorlara Doymadı

BIST 100 endeksi bu hafta rekor üstüne rekor kırmaya doymadı. Özellikle TCMB’deki görev değişikliği ile yükselişe geçen borsa bu hafta yüzde 4’den fazla kazandırdı. Endeks 9.045,97 puandan kapanışı yaptı.

Kaybettiren Yatırım Araçları

Ons Altın ve Gümüş Kaybettirdi

Ons altın ise bu hafta yüzde 0,54 değer kaybetti. Geçen hafta kazandıran yatırım araçları arasında yer alan ons altın, bu hafta kaybettiren yatırım araçları arasında yer aldı. Kapanışı 2.025,12 dolardan yaptı.

Ons gümüş ise bu hafta yüzde 0,22 kaybettirdi. Kapanışı 22,61 dolardan yaparken en yüksek 22,72 doları gördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.