Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Haftanın Kazandıran ve Kaybettiren Yatırım Araçları (26 Şubat-1 Mart)

Hafta içerisinde değişen yatırım araç piyasaları ile bu haftanın en çok kazandıran ve kaybettiren yatırım araçları sayfamızda. Detaylı bilgi için hemen tıklayın...
Haftanın Kazandıran ve Kaybettiren Yatırım Araçları (26 Şubat-1 Mart)
HABER GİRİŞ

Bu hafta yurt içi ve yurt dışı piyasalarda birçok önemli veri açıklandı. Bunlardan biri 2024’ün ilk ayına ilişkin dış ticaret istatistikleri oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan verilere göre söz konusu dönemde dış ticaret açığı azaldı.

Ayrıca Türkiye ekonomisi 2023 yılında bir önceki yıla göre yüzde 4,5 büyüdü. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) tarafından açıklanan açlık ve yoksulluk sınırı sonuçlarına göre Şubat ayında yoksulluk sınırı 52 bin 954 TL’ye yükseldi. Yurt içi piyasalarda şimdi gözler yarın açıklanacak enflasyon rakamlarına çevrildi.

Yurt dışı piyasalarda ise ABD Merkez Bankası’nın (FED) yakından izlediği çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi (PCE) verisi açıklandı.  Çekirdek PCE Ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,8 arttı.

Gelişmeler bu yöndeyken bu haftanın kazandıran ve kaybettiren yatırım araçları hangileri oldu? Gelin birlikte inceleyelim…

Kazandıran Yatırım Araçları

Dolar, Euro ve Sterlin

Kazandıran yatırım araçlarından biri olan dolar, yükseliş seyrini 5’inci haftaya taşıdı. Bu hafta en yüksek 31,43 TL’yi gören dolar, haftanın kapanışını 31,36 TL’den yaptı. Dolar bu hafta yüzde 1,04 kazandırdı.

GCM Yatırım Banner

Bunun yanında euro ve sterlin kazandıran yatırım araçları arasında yer almaya devam etti.

Bu hafta yüzde 1,24 kazandıran euro kapanışı 34 TL’den yaptı. Yüzde 0,94 kazandıran sterlin kapanışı 39,73 TL’den yaptı.

Ons Altın Kayda Değer Yükseliş Gösterdi

Ons altın yüzde 2,3 kazandırdı. Geçen haftayı 2 bin 36 dolardan kapatan altın, bu hafta 2 bin 88 doları gördü. Ons altın 2 bin 83 dolardan yaptı.

Gram altın bu hafta yüzde 3,37 kazandırdı. 2 bin 100 TL’den kapanışı yaptı. Çeyrek altın ise 3 bin 435 TL’den kapanışı yaptı.

Petrol Kazandırdı

Ham petrol haftalık bazda yüzde 4,23 kazandırdı. Geçen hafta düşüş seyrindeydi. Petrol haftayı 79,81 dolardan kapattı.

Ons Gümüş Yükselişe Geçti

Ons gümüş ise haftalık bazda yüzde 0,87 kazandırdı. Ons gümüş yüzde 0,87 kazandırdı. Ons gümüş 23,15 dolardan kapanışı yaptı.

BTC Yüzde 20 Kazandırdı

Bitcoin, bu hafta yüzde 20 kazandırdı. Kayda değer bir yükseliş gösteren BTC, 62 bin 138 dolardan seyrediyor.

Kaybettiren Yatırım Araçları

BIST 100 8 Hafta Sonra İlk Kez Kaybettirdi

8 haftadır kazandıran yatırım araçları arasında yer alan borsa, bu hafta kırmızı mumları yaktı. BIST 100 endeksi bu hafta yüzde 3’e yakın kazandırdı. Geçen hafta kapanışı 9 bin 374 puandan yapan BIST 100 endeksi, bu hafta kapanışı 9 bin 97 puandan yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.