Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Haftanın Kazandıran ve Kaybettiren Kripto Paraları (23-27 Ekim 2023)

Hafta içerisinde değişen piyasalar ile bu haftanın en çok kazandıran ve kaybettiren kripto para birimleri sayfamızda. Detaylı bilgi için hemen tıklayın!
Haftanın Kazandıran ve Kaybettiren Kripto Paraları (23-27 Ekim 2023)

Bitcoin (BTC), savaş gündemiyle geçen haftada yatırımcıların yüzünü güldürdü. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından gelecek haberleri yakından takip etmeye devam eden kripto para birimi, spot Bitcoin ETF’lerinin onaylanacağı beklentisiyle geçen hafta olduğu gibi bu hafta da yükseliş yaşadı.

Haftalık kazancını yüzde 14’e çıkaran BTC, 35.280 dolar seviyesini gördükten sonra anlık yazımda 34.000 dolar seviyesinde kayda geçti.

1.790 dolar yakınlarına kadar çıkan Ethereum (ETH) ise haftalık yüzde 8’e yakın arttı. Kripto para piyasasının toplam değeri 1,26 trilyon doları gördü.

Haftayı volatil hareketlerle geçiren kripto para birimlerinde haftanın en çok kazandıran ve kaybettiren kripto paraları ise şöyle oldu:

Haftanın En Çok Kazandıranları

1. Pepe (PEPE)

MANŞET HABER
Döviz ve Borsa Kazançlarına Vergi Artırımı İddiası

Yatırımcıların en çok kaybettirenler listesinde görmeye alışık olduğu Pepe (PEPE), yine ters köşe hareketlerini sürdürdü.

Yatırımcısına sürpriz yapmayı seven PEPE, haftanın en çok kazandıranı oldu. Haftaya 0.000007369 dolar seviyesinden giriş yaptıktan sonra yüzde 67’ye yakın yükseliş yaşadı. Piyasa değeri 481 milyon dolara çıktı.

2. Injective (INJ)

Yılın ikinci çeyreğini parlak geçiren Injective (INJ), bu hafta da en çok kazandıran ikinci kripto para olarak adından söz ettirdi.

En çok kazandıran ikinci kripto paranın hafta başında fiyatı 9.109 dolar oldu. Yüzde 58’in üzerinde yükselen INJ, 14.15 dolar seviyesinde kayda geçti.

3. Mina (MINA)

Haftanın yatırımcılara en çok kazandıran üçüncü kripto parası Mina (MINA)oldu.

Haftaya 0.405 dolardan giriş yaptıktan sonra ilerleyen günlerde yüzde 52 oranında artış kaydeden MINA, 0.608 dolardan işlem gördü.

Haftanın En Çok Kaybettirenleri

1. Toncoin (TON)

Haftanın kaybettireni yine Toncoin (TON) oldu. Eylül ayının son haftasında kayıplarını artırarak listede önceki hafta kayda geçtiği üçüncülükten birinciliğe yükseldi.

Haftalık açılış sırasında 2.18 dolar seviyesindeyken ilerleyen günlerde yüzde 4 düşen TON, an itibarıyla 2.07 dolardan kayda geçti.

2. Bitcoin SV (BSV)

Geçen haftanın yatırımcılara en çok kazandıranı Bitcoin SV (BSV), bu hafta kazancını sildi.
Hafta başında fiyatı 49.88 dolar olan blok zinciri ağı, hafta içerisinde yüzde 3 oranında düştü.

Sıkça Sorulan Sorular

 • En iyi kripto para hangisidir?

  Kripto para piyasası incelendiği zaman 9500 civarında coin olduğu görülmektedir. Bunlar arasından hangisinin en iyi olduğunu belirlemek güçtür. Yine de Bitcoin, Ethereum, Ripple, Dogecoin gibi öne çıkan kripto para birimleri bulunmaktadır. Kripto para fiyatları incelendiğinde ise bazılarının büyük bir değere ulaştığı görülürken bazıları Türk lirası bazında bile oldukça küçük değerlere sahiptir. Kripto para borsası bazında incelemeler yapıldığında ise Binance, Coinbase, Kraken gibi öne çıkan isimler olduğu görülüyor. Bunlar arasında en iyisi hangisi, kripto para en çok kazandıran ve kaybettirenleri neler gibi sorular sürekli gündemde yer alıyor. En iyi kripto para sıralaması için coinmarketcap gibi web sitelerindeki güncel kripto para listesi takip edilebilir.

 • Bir kripto para nasıl yükselir?

  Kripto para değerleri kullanıcılardan gelen arz ve talebe bağlı olarak belirlenir. Kripto para kazanma ve kripto para kaybetme konusu da arz ve talepte görülen değişimlere göre gerçekleşmektedir. Dolayısıyla kripto para fiyatları yatırımcıların ilgisine göre yükselip düşmektedir. Kripto para düşüş eğilimleri ise yatırımcıların artık o coine ilgisinin azaldığını gösteren en önemli bilgidir. Bir kripto para nasıl yükselir anlamak istiyorsanız ona olan arz ve talep değişimlerini incelemelisiniz. Aynı zamanda kripto paranın mantığını da iyi anlamalısınız. Örneğin bitcoin nedir tam olarak bilmelisiniz.

 • Bir kripto paranın yükseleceği nasıl anlaşılır?

  Bir kripto para herhangi bir iyimser nedene bağlı olarak yükselişe geçebilir. Örneğin herhangi bir nedenle bir kripto para birimi aşırı ilgi görmeye başladıysa ciddi yükselişler gözlenebilir. Bu nedenle bir kripto paranın yükseleceğini anlamak için öncelikle onunla ilgili gelişmeleri ve canlı coin değişimlerini takip etmelisiniz. Kripto para borsası kapsamında yapacağınız araştırmalar size sadece bir coin için değil birkaç farklı coinden oluşan kripto para kazama listesi verebilir. Bunun nedenlerinden birisini yükselişlerin birbirini tetikleyebilecek olmasıdır. Yani sadece bir coini etkileyen gelişme olsa da diğer coinlerde de beklentiye neden olarak yükselişi beraberinde getirebilir. Bu noktada kısaca yükselişin geleceğini artan alımlardan anlayabilirsiniz.

 • Yeni çıkan coin almak mantıklı mı?

  Yeni çıkan kripto paralar genellikle aşırı yükseliş gösterecek beklentisiyle alınmaktadır. Ancak bu her zaman tutan bir durum değildir. Her kripto para yükselecek diye bir kural bulunmaz. Hatta bazı projeler rağbet görmedikleri için ya da işlemde olduğu kripto para borsası kurallarına uygun hareket etmediği için liste dışı kalabilir. dolayısıyla her yeni çıkan coini almak mantıklı değildir.

 • 1 Shiba ne kadar?

  Kripto para piyasası içerisinde önemli yere sahip olan token’lardan birisi de Shiba Inu’dur. Japonların meşhur av köpeği Shiba’dan ilham alarak oluşturulmuş bir şaka token’ıdır. Kripto para son dakika verilerine göre (Mayıs - 2023) 1 Shiba 0,00000988 dolar seviyesinde bulunuyor. TL bazında 1 shiba ne kadar diye baktığımızda 0,000193 lira düzeyinde görünüyor. Bitcoin günlük fiyat bazında baktığımızda 1 shiba 0,0000000003 BTC düzeyinde bulunuyor.

 • 1 adet Ethereum ne kadar?

  Kripto para sıralaması içinde gümüş olarak nitelendirilen Ethereum, en başından beri piyasanın en güçlü ikinci kripto parasıdır. Bitcoinden sonra en çok tercih edilen kripto para olan ETH’nin fiyatı Mayıs 2023 itibarıyla 1900 - 2000 dolar seviyelerinde gezmektedir. Kripto para kurları incelendiği zaman 1 adet Ethereum 0,06587278 Bitcoin değerindedir. Türk lirası bazında ise 1 adet ETH 37 bin 250 liradan daha fazla bir değere sahiptir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%