Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Haftanın Kazandıran ve Kaybettiren Borsa Hisseleri (4-8 Mart 2024)

Hafta içerisinde değişen borsa piyasaları ile bu haftanın en çok kazandıran ve kaybettiren borsa hisseleri sayfamızda. Detaylı bilgi için hemen tıklayın!
Haftanın Kazandıran ve Kaybettiren Borsa Hisseleri (4-8 Mart 2024)
HABER GİRİŞ

Borsa bir önceki hafta yaşadığı kayıpların ardından bu haftayı yatay bir aralıkta geçirdi. BIST 100 endeksi haftalık bazda yüzde 0,6 artış yaşadı ve 9155 puan seviyesinden kapanış gerçekleştirdi. Haftaya 9139 puandan giriş yapan endeks 8736 puana kadar gerilerken, son işlem gününde bu kayıplarını geri aldı.

Yatırımcıların bu hafta takip ettiği başlıca veri ise TÜİK tarafından açıklanan Şubat ayı enflasyon rakamları oldu. Paylaşılan rapora göre Şubat’ta yıllık enflasyon yüzde 67,07 olarak gerçekleşti ve beklentiyi aştı. Aylık bazdaki artış yüzde 4,53 ile yine beklentinin üzerinde gerçekleşti.

BIST 100 haftalık grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Mart ayının ilk haftasında borsada en çok kazandıran ve kaybettiren hisse senetleri şu şekilde…

Haftanın En Çok Kazandıran Borsa Hisseleri

Mart ayının ilk haftası geride kalırken borsada en çok kazandıran hisseler MMCAS, DERIM ve DOBUR oldu.

1. MMCAS Yüzde 58 Kazandırdı – MMC Sanayi (MMCAS)

MMCAS hisse grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

Mart ayının ilk haftasında borsada en çok yükseliş kaydeden hisse senedi MMCAS oldu. Hisse senedi geride kalan haftada yüzde 58 getiri sağladı ve değerini 18,6 TL’ye taşıdı. Bu, hisse senedi için yeni bir tarihi zirve oldu.

GCM Yatırım Banner

2. DERIM Yüzde 41 Kazandırdı – Derimod (DERIM)

DERIM hisseleri bu hafta yüzde 41 yükseliş kaydetti ve en çok kazandıranlardan oldu. Yükseliş sonrası hisse senedinin değeri 32 TL seviyesindeydi.

3. DOBUR Yüzde 38 Kazandırdı – Doğan Burda (DOBUR)

Borsada geride kalan haftada yükselişi ile öne çıkan bir diğer hisse senedi DOBUR oldu. Haftalık bazda yüzde 38 yükselen DOBUR, 146 TL seviyesinden işlem görüyordu.

4. YAYLA Yüzde 31 – Kazandırdı Yayla Enerji (YAYLA

Bir önceki hafta da en çok kazandıran hisse senetlerinden olan YAYLA, bu hafta da rallisini sürdürdü ve yüzde 31 yükseliş kaydetti. Hisse senedi bu yükselişi sonrası 27,46 TL seviyesini gördü.

5. MARKA Yüzde 27 Kazandırdı – Marka Yatırım Holding (MARKA)

MARKA hisseleri Mart ayının ilk haftasına girerken borsada yüzde 27 yükseldi. Yükseliş sonrası hisse senedinin değeri 117,5 TL seviyesine ulaştı.

Haftanın En Çok Kaybettiren Borsa Hisseleri

Bu hafta borsada en çok düşüş yaşayan hisse senetleri PEKGY, ATATP ve CEMTS oldu.

1. PEKGY Yüzde 23 Kaybettirdi – Peker GMYO (PEKGY)

PEKGY hisse grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

Borsada Mart ayının ilk haftasında en çok düşüş yaşayan hisse senedi PEKGY oldu. PEKGY hissesi haftalık bazda yüzde 23 kayıp yaşadı ve 24,96 TL seviyesinden işlem gördü.

2. ATATP Yüzde 20 Kaybettirdi – ATP Yazılım (ATATP)

ATATP hisseleri geride kalan haftada yüzde 20 düşüş kaydetti. Bu düşüş sonrası hisse senedi 130 TL seviyesine geriledi.

3. CEMTS Yüzde 19 Kaybettirdi – Çemtaş (CEMTS)

Bu hafta CEMTS hisseleri yüzde 19 düşüş yaşadı ve en çok kayıp yaşayanlardan oldu. Hisse senedinin değeri düşüş sonrası 11,05 TL seviyesindeydi.

4. BORSK Yüzde 18 Kaybettirdi – Bor Şeker (BORSK)

Yakın zamanda halka arzı gerçekleşen BORSK, bu hafta kayıplarını artırdı. Hisse senedi haftalık bazda yüzde 18 kayıp gördü ve 42,12 TL’ye geriledi.

5. DIRIT Yüzde 15 Kaybettirdi – Diriteks (DRIT)

Borsada yaşadığı kayıp ile öne çıkan hisse senetlerinden bir diğeri DIRIT oldu. Hisse senedi haftalık bazda yüzde 15 kayıp yaşadı ve 17,25 TL seviyesindeydi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın