Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Haftanın Kazandıran ve Kaybettiren Borsa Hisseleri (4-8 Aralık 2023)

Hafta içerisinde değişen borsa piyasaları ile bu haftanın en çok kazandıran ve kaybettiren borsa hisseleri sayfamızda. Detaylı bilgi için hemen tıklayın!
Haftanın Kazandıran ve Kaybettiren Borsa Hisseleri (4-8 Aralık 2023)
HABER GİRİŞ

Borsa yılın son günlerine girilirken, artan halka arz furyasına rağmen haftayı kayıpla kapattı. BIST 100 endeksi 8000 puan üzerinde kalıcı olmaya çalışsa da bunu başaramadı ve haftalık bazda yüzde 1’in üzerinde kayıp yaşadı. Endeksi hafta kapanırken 7913 puan seviyesinden işlem görüyordu.

Borsada Ekim ayında 8562 puan ile rekor seviye görülmüştü ve endeks o zamandan bu yana karışık seyrediyor. Bu hafta yurt içi piyasalarda takip edilen başlıca veri TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlar oldu.

BIST 100 haftalık grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

TÜİK, Kasım ayında enflasyonun yıllık bazda yüzde 61,98 olarak gerçekleştiğini açıkladı. Aylık bazdaki artış yüzde 3,28 seviyesinde oldu. Enflasyonun yüksek kalmaya devam etmesi TCMB’nin faizde yoluna devam edeceğine dair beklentileri artıyor. Bu gelişmelerin ortasında borsada haftanın en çok kazandıran ve kaybettiren hisseleri şu şekilde.

Haftanın En Çok Kazandıran Borsa Hisseleri

Bu hafta borsada ALCAR, BRYAT ve BFREN yatırımcılara en çok kazandıran hisse senetleri oldu.

1. ALCAR Yüzde 32 Kazandırdı – Alarko Carrier (ALCAR)

ALCAR haftalık hisse grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

Borsada zayıflığın sürdüğü haftada en çok kazanç sağlayan hisse senedi ALCAR oldu. Hisse senedi geride kalan hafta içerisinde yüzde 32 yükseliş kaydetti ve değerini 1461 TL’ye taşıdı. ALCAR 1507 ile en yüksek seviyesini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

2. BRYAT Yüzde 18 Kazandırdı – Borusan Yatırım (BRYAT)

BRYAT hisseleri bu hafta borsadaki yükselişi ile öne çıktı. Haftanın en çok kazanç sağlayan hisseleri arasında yerini alan BRYAT yüzde 18 yükseldi ve 2812 TL’ye ulaştı.

3. BFREN Yüzde 16 Kazandırdı- Bosch Fren (BFREN)

Geride kalan haftada BFREN hisseleri yüzde 16’lık yükseliş kaydetti. Yükseliş sonrası hisse senedinin değeri 14035 TL’ye ulaştı. Hisse senedi hafta içinde 14430 TL ile rekor tazeledi.

4. AGYO Yüzde 15 Kazandırdı – Atakule GYO (AGYO)

Borsada haftanın en çok kazandıran hisselerinden AGYO yüzde 15’e yakın yükseldi. Hisse senedinin değeri hafta kapanırken 9,39 TL seviyesindeydi.

5. CMBTN Yüzde 13 Kazandırdı – Çimbeton (CMBTN)

CMBTN hisseleri bu hafta içinde yüzde 13 yükseldi ve 2142 TL seviyesine çıktı. Son haftalardaki yükselişi ile dikkat çeken CMBTN, rekor seviyelerine yakın bölgede işlem gördü.

Haftanın En Çok Kaybettiren Borsa Hisseleri

Borsada bu hafta ARENA en çok düşüş yaşayan hisse senedi olurken, onu MTRYO ve ATLAS takip etti.

1. ARENA Yüzde 15 Kaybettirdi – Arena Bilgisayar (ARENA)

ARENA haftalık grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Borsada zayıf bir hafta geride kalırken, en çok düşüş yaşayan hisse senedi ARENA oldu. Haftalık bazda yüzde 15 düşen hisse senedinin değeri 32,02 TL seviyesindeydi.

2. MTRYO Yüzde 15 Kaybettirdi – Metro Yatırım (MTRYO)

Haftanın en çok kayıp yaşayan bir diğer hisse senedi ise MTRYO oldu. Hisse senedi hafta boyunca yüzde 15 düştü ve 7 TL yakınlarına geriledi.

3. ATLAS Yüzde 15 Kaybettirdi – Atlas YO (ATLAS)

ATLAS bu hafta yüzde 15 düşüş yaşayan kaybettiren hisse senetleri arasında başı çekti. Düşüş sonrası hisse senedinin değeri 5,02 TL seviyesindeydi.

4. BTCIM Yüzde 13 Kaybettirdi – Batıçim (BTCIM)

Önceki haftalardaki rallisi ile dikkat çeken BTCIM, bu hafta yüzde 13’e yakın düşüş kaydetti. Bu düşüş hisse senedinin değerinin 155 TL’ye inmesine neden oldu.

5. CMENT Yüzde 13 Kaybettirdi – Çimentaş İzmir (CMENT)

Borsada kayıpların olduğu bir hafta geride kalırken, CMENT yüzde 13’lük düşüşü ile öne çıktı. Hisse senedinin değeri borsa kapanırken 220 TL seviyesindeydi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.