Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Haftanın Kazandıran ve Kaybettiren Borsa Hisseleri (23-27 Ekim 2023)

Hafta içerisinde değişen borsa piyasaları ile bu haftanın en çok kazandıran ve kaybettiren borsa hisseleri sayfamızda. Detaylı bilgi için hemen tıklayın!
Haftanın Kazandıran ve Kaybettiren Borsa Hisseleri (23-27 Ekim 2023)
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa Ekim ayının son haftasında yurt içi piyasalar ve küresel ortamda yaşanan gelişmelerin ortasında yatırımcıların odağında olmaya devam etti. Yurt dışında İsrail-Filistin arasındaki savaş ve bununla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının borsada etkisi hissedildi.

Diğer yandan bu hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından faiz kararı açıklandı. TCMB beklentilerle paralel hareket ederek 500 baz puanlık artırım gerçekleştirdi ve politika faizini yüzde 35 seviyesine çıkardı.

BIST 100 haftalık grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Bu gelişmeler ışığında BIST 100 endeksi haftalık bazda yatay aralıkta kaldı ve 7706 puan seviyesinden kapandı. Endeks hafta içinde 8000 puanı zorlasa da, burada tutunamadı ve yeniden geri çekildi. Haftanın en çok kazandıran ve kaybettiren hisse senetleri ise şu şekilde oldu.

Haftanın En Çok Kazandıran Borsa Hisseleri

Ekim ayının son haftasında borsada YYAPI CMBN ve CIMSA en çok kazandıran hisse senetleri oldu.

1. YYAPI Yüzde 32 Kazandırdı – Yeşil Yapı (YYAPI)

YYAPI haftalık grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Borsada geride kalan haftada yatırımcıların en çok kazanç sağladığı hisse senedi YYAPI oldu. Hisse senedi haftalık bazda yüzde 32 yükseliş kaydetti ve 3,88 TL seviyesine çıktı.

GCM Yatırım Banner

2. CMBTN Yüzde 28 Kazandırdı – Çimbeton (CMBTN)

Bu haftanın en çok kazandıran hisse senetleri arasında CMBTN yer aldı. Haftalık olarak yüzde 28 getiri sağlayan hisse senedi değerini 2130 TL’ye taşıdı.

3. CIMSA Yüzde 26 Kazandırdı – Çimsa Çimento (CIMSA)

CIMSA hisseleri hafta içerisindeki yükselişini yüzde 26’ya taşıdı. Bu yükseliş sonrası hisse senedi 40,50 TL seviyesinden işlem görüyordu.

4. CMENT Yüzde 25 Kazandırdı – Çimentaş (CMENT)

Borsada geçen haftanın en çok kazandıran hisse senedi olan CMENT, bu hafta da performansı ile dikkatleri çekti. Hisse senedi haftalık bazda yüzde 25 yükseliş kaydetti ve son işlem gününde  253 TL seviyesindeydi.

5. DESA Yüzde 24 Kazandırdı – Desa (DESA)

Geride kalan haftada borsanın en çok kazandıran hisse senetleri arasında DESA da yer aldı. Hafta içinde yüzde 24 yükselen hisse senedi 24,6 TL’ye çıktı.

Haftanın En Çok Kaybettiren Borsa Hisseleri

Borsanın yatay kaldığı haftada AVTUR, BSOKE ve ALMAD en çok kayıp yaşayan hisse senetleri olarak öne çıktı.

1. AVTUR Yüzde 19 Kaybettirdi – Avtur (AVTUR)

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

Borsada Ekim ayının son haftası geride kalırken en çok düşüş yaşayan hisse senedi AVTUR oldu. Hisse senedi haftalık bazda yüzde 19 kayıp yaşadı ve 8,2 TL’ye geriledi. AVTUR bir önceki haftada borsada en çok kazandıran hisse senedi olmuştu.

2. BSOKE Yüzde 19 Kaybettirdi – Batısöke (BSOKE)

Geçen hafta borsadaki yükselişi ile dikkat çeken BSOKE, bu hafta en çok düşüş yaşayan hisse senetlerinden oldu. Haftalık olarak yüzde 19 düşen BSOKE, 9,86 TL seviyesine geriledi.

3. ALMAD Yüzde 11 Kaybettirdi – Altınyapı (ALMAD)

ALMAD hisseleri geride kalan haftada yüzde 11 düşüş yaşadı ve kayıplara öncülük etti. Bu düşüş sonrası hisse senedinin değeri 8,55 TL’ye geriledi.

4. AYCES Yüzde 8 Kaybettirdi – Altın Yunus (AYCES)

Bu hafta AYCES’te yüzde 8’e yakın düşüş yaşandı ve hisse senedinin değeri 444 TL seviyesindeydi. Hisse senedi 18 Ekim’de 610 TL’ye çıkarak rekor seviyesine ulaşmıştı.

5. BFREN Yüzde 8 Kaybettirdi – Bosch Fren (BFREN)

Borsada haftanın en çok kayıp yaşayan hisse senetlerinden biri BFREN oldu. Geride kalan haftada yüzde 8 düşüş yaşayan hisse senedi 9981 TL seviyesinden işlem görüyordu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.