Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Haftanın Kazandıran ve Kaybettiren Borsa Hisseleri (22-26 Ocak 2024)

Hafta içerisinde değişen borsa piyasaları ile bu haftanın en çok kazandıran ve kaybettiren borsa hisseleri sayfamızda. Detaylı bilgi için hemen tıklayın!
Haftanın Kazandıran ve Kaybettiren Borsa Hisseleri (22-26 Ocak 2024)
HABER GİRİŞ

Borsa yeni yılın gelmesi ile beraber toparlanma sürecini bu hafta da sürdürdü. BIST 100 endeksi üst üste dördüncü hafta yükseldi ve yüzde 4’ten fazla artış kaydetti. Endeksi hafta kapanırken 8346 puan seviyesindeydi. Geçen hafta yatırımcılar tarafından takip edilen başlıca gelişme ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararı oldu.

TCMB yılı ilk toplantısında piyasa beklentileri ile paralel adım attı ve 250 baz puan faiz artırımı gerçekleştirdi. Bu adım ile politika faizi yüzde 45 seviyesine çıkarılmış oldu. Hafta içerisinde ayrıca tüketici güveni, kapasite kullanım oranı gibi veriler takip edildi.

BIST 100 haftalık grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Borsanın yükselişini sürdürdüğü haftada en çok kazandıran ve kaybettiren hisse senetleri şu şekilde oldu.

Haftanın En Çok Kazandıran Borsa Hisseleri

Borsanın yükselişini sürdürdüğü haftada DIRIT, KBORU ve TEMTM en çok kazandıran hisse senetleri oldu

1. DIRIT Yüzde 76 Kazandırdı – DİRİTEKS (DIRIT)

DIRIT haftalık grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Borsanın yükselişini hızlandırdığı haftada yatırımcılara en çok kazandıran hisse senedi DIRIT oldu. Hisse senedi haftalık bazda yüzde 76’lık artış yaşadı ve 19,82 TL’ye kadar yükseldi.

GCM Yatırım Banner

2. KBORU Yüzde 69 Kazandırdı – Kuzey Boru (KBORU)

Yakın zamanda halka arzı gerçekleşen KBORU bu haftanın en çok kazandıran hisse senetlerinden oldu. KBORU hissesi haftalık bazda yüzde 69 getiri sağladı ve değerini 138,8 TL’ye taşıdı.

3. TETMT Yüzde 61 Kazandırdı – Tetamat Gıda (TETMT)

TETMT hisseleri geride kalan haftada yüzde 61 yükseliş kaydetti. Hisse senedi bu yükselişi sonrası 6115 TL seviyesinden işlem görüyordu.

4. SELGD Yüzde 59 Kazandırdı – Selçuk Gıda (SELGD)

Hafta içerisinde borsada yükselişi ile öne çıkan hisse senetlerinden biri SELDG oldu. SELGD haftalık bazda yüzde 59 artış yaşadı ve 31,58 TL’ye kadar çıktı.

5. MIPAZ Yüzde 54 Kazandırdı – MİLPA (MIPAZ)

MIPAZ hisseleri haftalık bazda yüzde 54’lük yükselişi ile öne çıktı. Bu yükseliş sonrası hisse senedinin değeri 64,55 TL’ye ulaştı.

Haftanın En Çok Kaybettiren Borsa Hisseleri

Borsada bu hafta en çok kayıp yaşayan hisse senetleri SAMAT, VAKFYO ve FENER oldu.

1. SAMAT Yüzde 19 Kaybettirdi – Saray Matbaacılık

SAMAT haftalık grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Borsada yükselişin sürdüğü haftada düşüş yaşayan hisse senetleri de oldu. Bu hafta borsada en fazla kayıp yaşayan hisse senedi SAMAT oldu. Haftalık bazda yüzde 19 düşüş yaşadı ve 50,6 TL’ye geriledi.

2. VKFYO Yüzde 15 Kaybettirdi – Vakıf Yatırım Ortaklığı (VKFYO)

Bu hafta borsada en çok kayıp yaşayan hisse senetlerinden biri VKFYO oldu. Haftalık bazda yüzde 15 kayıp yaşayan hisse senedinin değeri 29,7 TL seviyesindeydi.

3. FENER Yüzde 12 Kaybettirdi – Fenerbahçe Futbol (FENER)

FENER hisseleri Ocak ayının üçüncü haftasında yaşadığı düşüş ile öne çıktı. Hisse senedi geride kalan haftada yüzde 12 düştü ve 113 TL’den işlem görüyordu.

4. TERA Yüzde 10 Kaybettirdi – Tera Yatırım (TERA)

Borsada haftanın kayıp yaşayan hisse senetleri arasında TERA öne çıktı. TERA haftalık kaybını yüzde 10’a taşıdı ve 40,58 TL seviyesinden işlem gördü.

5. SANFM Yüzde 9 Kaybettirdi – Sanifoam Endüstri (SANFM)

SANFM bu hafta yüzde 9 kayıp yaşadı ve en çok düşen hisse senetlerinden biri oldu. Hisse senedinin değeri bu düşüş sonrası 44,90 TL seviyesindeydi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.