Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Haftanın Kazandıran ve Kaybettiren Borsa Hisseleri (18-22 Mart 2024)

Hafta içerisinde değişen borsa piyasaları ile bu haftanın en çok kazandıran ve kaybettiren borsa hisseleri sayfamızda. Detaylı bilgi için hemen tıklayın!
Haftanın Kazandıran ve Kaybettiren Borsa Hisseleri (18-22 Mart 2024)
HABER GİRİŞ

Borsa önemli verilerin açıklandığı haftada yukarı yönlü hareket etti ve bir önceki hafta görülen kayıpları önemli oranda geri aldı. BIST 100 endeksi bu hafta içerisinde yüzde 3’ten fala artış kaydetti. Bu artış sonrası endeks 9111 puana kadar yükseldi.

Hafta başında BIST 100 8828 puandan işlem görmeye başlamıştı. Bu hafta piyasalar merkez bankalarının faiz kararını açıkladığı bir süreci geride bıraktı. Yurt dışında FED’in faiz kararı takip edilirken, iç piyasada TCMB’nin faiz kararı odakta oldu.

BIST 100 haftalık grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Merkez Bankası piyasaların sabit bırakılması beklentilerinin aksine 500 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirdi. Bu adım ile politika faizi yüzde 50 seviyesine çıkarıldı. Faiz kararını açıklandığı haftada borsada en çok kazandıran ve kaybettiren hisse senetleri şu şekilde oldu.

Haftanın En Çok Kazandıran Borsa Hisseleri

Borsada bu hafta en çok yükseliş kaydeden hisse senetleri AKENR, ERSU ve BAYRK oldu.

1. AKENR Yüzde 61 Kazandırdı – Ak Enerji (AKENR)

AKENR haftalık grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Borsada yükselişin olduğu haftada en çok kazandıran hisse senedi AKENR oldu. Sert yükseliş kaydeden hisse senedi yüzde 61 arttı ve değerini 9,64 TL’ye taşıdı. Bu hisse senedi için en yüksek seviye oldu.

GCM Yatırım Banner

2. ERSU Yüzde 60 Kazandırdı – Ersu Gıda (ERSU)

Geride kalan haftada ERSU yüzde 60 artış kaydetti ve en çok kazandıran hisse senetlerinden oldu. Hisse senedi sert yükselişi ile 34,24 TL’ye ulaştı.

3. BAYRK Yüzde 34 Kazandırdı – Bayrak Taban Sanayi (BAYRK)

BAYRK hisseleri bu haftada yüzde 34 yükselişi ile borsada öne çıktı. Hisse senedi bu yükselişi ile 56,55 TL seviyesini gördü.

4. SODSN Yüzde 32 Kazandırdı – Sodaş Sodyum Sanayii (SODSN)

Hafta içerisinde borsada yükselişi ile öne çıkan hisse senetleri arasında SODSN yer aldı. Hisse senedi hafta kapanırken 258,25 TL’den işlem görüyordu.

5. PKART Yüzde 31 Kazandırdı – Plastikkart (PKART)

PKART hisseleri haftalık bazda yüzde 31 yükseliş kaydetti. Bu yükselişi ile hisse senedi değerini 91,60 TL’ye taşıdı.

Haftanın En Çok Kaybettiren Borsa Hisseleri

Bu hafta borsada en çok düşüş yaşayan hisse senetleri PEKGY, BEGYO ve AKFYE oldu.

1. PEKGY Yüzde 40 Kaybettirdi – Peker GMYO (PEKGY)

PEKGY haftalık grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Borsada bu hafta en çok düşüş yaşayan hisse senedi PEKGY oldu. Hisse senedi haftalık bazda yüzde 40 düşüş kaydetti ve 15,68 TL seviyesine geriledi.

2. BEGYO Yüzde 32 Kaybettirdi – Batı Ege GMYO (BEGYO)

Bu hafta borsa yükselirken düşüşü ile öne çıkan bir diğer hisse senedi BEGYO oldu. Haftalık bazda yüzde 32 kayıp yaşayan hisse senedi piyasa kapanırken 4,28 TL seviyesindeydi.

3. AKFYE Yüzde 23 Kaybettirdi – Akfen (AKFYE)

AKFYE hisseleri bu hafta içerisindeki kaybın yüzde 23’e taşıdı. Bu düşüş sonrası hisse senedinin değeri 24,44 TL seviyesine indi.

4. PATEK Yüzde 18 Kaybettirdi – Pasifik Teknoloji (PATEK)

Yakın zamanda halka arzı gerçekleşen PATEK tavan tavan serisinin ardından bu hafta sert düşüş yaşadı. Hisse senedi haftalık bazda yüzde 8 kayıp yaşadı ve 133,3 TL seviyesine geriledi.

5. KARYE Yüzde 18 Kaybettirdi – Kartal Yen. Enerji (KARYE)

KARYE hisseleri haftalık bazda yüzde 18 kayıp yaşadı ve en çok düşenlerden oldu. Bu düşüş hisse senedinin değerini 40,70’ye taşıdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.