Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Haftanın Kazandıran ve Kaybettiren Borsa Hisseleri (15-19 Nisan 2024)

Hafta içerisinde değişen borsa piyasaları ile bu haftanın en çok kazandıran ve kaybettiren borsa hisseleri sayfamızda. Detaylı bilgi için hemen tıklayın!
Haftanın Kazandıran ve Kaybettiren Borsa Hisseleri (15-19 Nisan 2024)
HABER GİRİŞ

Borsa bayram sonraki haftaya kayıplarını artırarak başlangıç yaptı. BIST 100 endeksi 9759 puan ile haftaya giriş yaparken, kayıplar ile 9400 puan seviyesine kadar geriledi. Son işlem gününde bu kayıplarını büyük oranda geri aldı ve piyasa kapanırken 9693 puan seviyesindeydi.

Yurt içinde bu hafta takip edilen başlıca veriler işsizlik ve TCMB Nisan ayı Piyasa Katılımcıları Anketi oldu. Ankette yılsonuna ilişkin dolar ve enflasyon beklentilerine yer verildi. Gelecek hafta ise Merkez Bankası’nın faiz kararı yurt içinde takip edilecek başlıca gelişme olacak.

BIST 100 haftalık grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Piyasa tahminleri politika faizinin sabit bırakılacağı yönünde. Yurt dışında ise İsrail ile İran arasında artan gerilim ve jeopolitik riskler yatırımcılar tarafından izlendi. Bu gelişmeler ışığında haftanın en çok kazandıran ve kaybettiren hisse senetleri şu şekilde…

Haftanın En Çok Kazandıran Borsa Hisseleri

Borsada bu hafta en çok yükselen hisse senetleri UFUK, AKENR ve GSRAY oldu.

1. UFUK Yüzde 53 Kazandırdı – Ufuk Yatırım (UFUK)

UFUK haftalık grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Borsada bayram sonrasındaki işlem haftasında en çok yükseliş kaydeden hisse senedi UFUK oldu. Hisse senedi haftalık bazda yüzde 53 artış kaydetti ve 483 TL seviyesine ulaştı. Bu hisse senedi için en yüksek seviye oldu.

GCM Yatırım Banner

2. AKENR Yüzde 52 Kazandırdı – Ak Enerji (AKENR)

Yatırımcıların geride kalan haftada en çok getiri sağladığı hisse senetleri arasında AKENR de yer aldı. Enerji şirketi bu hafta borsada yüzde 52 artış kaydetti ve 27,66 TL seviyesine ulaştı

3. GSRAY Yüzde 37 Kazandırdı – Galatsaray Sportif (GSRAY)

Spor endeksinde bulunan GSRAY hissesi bu hafta yüzde 37 artış kaydetti. Artış ile beraber hisse senedinin değeri 9,44 TL’yi gördü.

4. METUR Yüzde 29 Kazandırdı – Metemtur Yatırım (METUR)

Borsada geride kalan haftada METUR hisseleri yüzde 29’luk artış ile en çok yükselenlerden oldu. Artış sonrası hisse senedinin değeri 12,98 TL seviyesindeydi.

5. BURCE Yüzde 28 Kazandırdı – Burçelik (BURCE)

BURCE bu hafta yüzde 28 artış kaydederek en iyi performans gösteren hisse senetlerinden oldu. Hisse senedinin değeri piyasa kapanırken 260 TL’de işlem görüyordu.

Haftanın En Çok Kaybettiren Borsa Hisseleri

Geride kalan haftada borsanın en çok düşüş yaşayan isse senetleri GRNYO, CELHA ve YAYLA oldu.

1. GRNYO Yüzde 29 Kaybettirdi – Garanti Yat. Ort. (GRNYO)

GRNYO haftalık grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Borsada Nisan ayının ikinci haftasında en çok düşüş yaşayan hisse senedi GRNYO oldu. Haftalık bazda yüzde 29 kayıp yaşayan hisse senedi 10.12 TL’ye geriledi.

2. CELHA Yüzde 21 Kaybettirdi – Çelik Halat (CELHA)

Yatırımcıların bu hafta borsada kayıplarının arttığı hisse senetlerinden CELHA yüzde 21 düşüş yaşadı. Düşüş ile beraber hisse senedi 35,34 TL seviyesine indi.

3. YAYLA Yüzde 20 Kaybettirdi – Yayla Enerji (YAYLA)

Haftanın en çok kayıp yaşayan hisselerinden biri YAYLA oldu. Önceki iki haftada güçlü yükseliş kaydeden hisse senedi bu hafta yüzde 20 kayıp yaşadı ve 22,28 TL seviyesindeydi.

4. DITAS Yüzde 17 Kaybettirdi – Ditaş Doğan (DITAS)

DITAS borsanın yatay seyrettiği haftada yüzde 17 kayıp yaşadı. Bu kayıp sonrası hisse senedi 21,18 TL’ye geriledi.

5. EKGYO Yüzde 16 Kaybettirdi – Emlak Konut (EKGYO)

EKGYO bu hafta yüzde 16 düşüş yaşadı ve en çok kayıp yaşayan hisse senetleri arasında yerini aldı. Önceki ki haftadaki kazançlarını silen hisse senedi piyasa kapanırken 8,96 TL seviyesindeydi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.