Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Haftanın Ekonomik Verileri Kripto Piyasasını Nasıl Etkileyecek?

ABD ekonomik takviminde, önemli tüketici harcamaları verilerinin açıklanacağı kısa ama yoğun bir hafta var. Peki, bu veriler kripto piyasalarını etkileyecek mi?
Haftanın Ekonomik Verileri Kripto Piyasasını Nasıl Etkileyecek?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto para piyasaları, hafta sonu boyunca büyük ölçüde hareketsiz kaldı ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki spot Ethereum borsa yatırım fonu (ETF) onaylarının ardından geçen hafta elde edilen kazanımları yine büyük ölçüde olmak üzere korudu.

Yeni haftaya bakıldığında, tüketici güveni ve gayri safi yurt içi hasıla göstergeleri gibi bazı önemli ekonomik verilerin açıklanacağı görülüyor.

Kriptoları Bu Hafta Neler Bekliyor?

Pazartesi günü ABD’de Anma Günü olduğundan piyasalar kapalı olacak ve kripto varlıklar için düşük volatilite bekleniyor. Gün içinde Solana 1.18V’nin yayına girmesi ve Floki’nin bir duyuru yapması bekleniyor.

Salı günü, geçen hafta beklenenden daha iyi gelen haftalık işsizlik başvuruları ve imalat ve hizmet PMI’ları ile Mayıs ayında bir önceki aya göre hafif bir iyileşme gösteren tüketici güveni verileri açıklanacak. Stargate V2’nin yayına girmesi beklenirken, Salı günü ayrıca Birleşik Krallık’taki spot Bitcoin ve Ethererum ETP’leri, işlem görmeye başlayacak.

Kriptoda Önde Gelen Kripto Para Birimlerine Genel Bakış
Kaynak: CoinMarketCap

Çarşamba günü, ekonomik koşullar hakkında bilgi veren bir rapor olan ABD Beige Book yayınlanacak. Ayrıca BNB Chain, Serengeti hardforku gerçekleşecek.

GCM Yatırım Banner

Perşembe günü, ekonominin bir önceki çeyrekteki durumuna ilişkin gelişmiş bir tahmin ve öngörü sağlayan 2024 ilk çeyreği yıllık GSYİH raporu paylaşılacak. ABD Ekonomik Analiz Bürosu, ekonominin yıllık bazda yüzde 1,5 oranında yavaşlayarak ilk tahminlerden biraz daha düşük bir büyüme kaydettiğini tahmin ediyor.

Cuma günü tüketicilerin aylık ortalama para harcama miktarını gösteren Nisan ayı Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) raporu açıklanacak. ABD Merkez Bankası (FED) politika yapıcılarının, bu veriyi birincil enflasyon göstergesi olarak dikkatle izlediği ve enflasyonun düşüp düşmediğini tahmin etmek için kullandıkları biliniyor.

Bu ayın başında yayınlanan Nisan ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri, sıcak geçen ilk çeyreğin ardından fiyat baskılarının soğuduğunu gösterdi. Bu yavaşlama, FED’in tercih ettiği enflasyon ölçütü olan çekirdek PCE’nin de yıllık bazda yüzde 2,7’lik önceki değerinden yumuşayacağına işaret ediyor.

Nisan ayına ilişkin Kişisel Gelir ve Kişisel Harcamalar raporu da Cuma günü açıklanacak. Bu rapor, Amerika’daki kişisel gelirin toplam değerinin yanı sıra tüketicilerin her türlü mal ve hizmet alımlarının değerini de yansıtmaktadır. Tüketici harcamaları ekonomik büyümenin büyük bir itici gücü olduğundan, bu raporlar genel ekonomi hakkında veri sağlayabilir ve FED’in para politikası kararlarını etkileyebilir.

Yine Cuma günü, Uniswap, havuzlardan ücret toplama ve dağıtımının temelini oluşturan oylamayı başlatacak.

Ayrıca bu hafta FED yetkililerinin toplam 10 konuşması olacak. Toptan satış devi Costco, yazılım firması Salesforce ve bilgisayar firması HP ise bu hafta takip edilmesi gereken kazanç raporları arasında yer alıyor.

Kripto Piyasası Görünümü

ABD Başkan adayı Donald Trump, seçilmesi halinde Amerika’daki geleceğini destekleyeceğini söyleyerek hafta sonu kripto endüstrisine büyük bir potansiyel destek verdi. Ancak bu, hafta sonu boyunca 2,7 trilyon dolarlık piyasa değeri seviyesinde seyreden piyasaları hareketlendirmek için yeterli olmadı.

Donald Trump, Kripto Lehine Konuşmaya Devam Ediyor
Kaynak: X / APompliano

Pazartesi sabahı Asya ticaret seansı sessiz geçti. Öncü kripto para birimi Bitcoin (BTC) hafif bir düşüş yaşadı ve haber yazımı esnasında 69 bin doların hemen altında bulunuyor.

Ethereum fiyatı, ETF onaylarının ardından gün içinde yüzde 4’lük bir kazançla 3 bin 900 dolara ulaşarak daha iyi bir performans sergilerken, altcoinler büyük ölçüde karmaşık bir görünüm sunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın