Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hafize Gaye Erkan’ın İstifası Dış Basında Yankı Buldu!

Hafize Gaye Erkan’ın görevden affını isteyerek istifa etmesinin ardından TCMB Başkanlığında görev değişimi yaşandı. Bu olay dış basında da yankılandı.
Hafize Gaye Erkan’ın İstifası Dış Basında Yankı Buldu!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dün akşam saatlerinde Hafize Gaye Erkan, sosyal medya hesabından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı görevinden affını talep etti.

Resmi Gazete’nin son sayısında ise yeni TCMB Başkanlığına Fatih Karahan’ın atandığı bildirildi. Bu gelişme yurt içinde olduğu kadar dünya basınında da geniş yer buldu.

FT Erkan’dan Övgüyle Bahsetti

Financial Times, Erkan’ın istifası ile ilgili kendisine karşı kampanya yürütüldüğüne dikkat çekti. FT’den yapılan değerlendirmede, “Eski bir Goldman Sachs bankacısı olan Erkan, Erdoğan’ın yeniden seçilmesinin sonrası aşlayan kapsamlı ekonomi politikası revizyonunun ana mimarlarından biri oldu. Son on yılda Türkiye piyasalarını büyük ölçüde terk eden yabancı yatırımcılar tarafından geniş çapta takdir edildi” ifadelerini kullandı.

WSJ’den Küresel Türbülans Değerlendirmesi

The Wall Street Journal (WSJ), Erkan’ın istifasını son yıllarda bir dizi ekonomik kriz yaşayan büyük bir dünya ekonomisindeki son türbülans olarak tanımladı. WSJ, Türkiye’deki ekonomik istikrarsızlığın son yıllarda küresel bir endişe konusu haline geldiğine dikkat çekti.

Erkan’ın istifasını, Türk medyasının kendisini ve ailesini merkez bankası personelini kişisel meseleleri için kullanmakla suçladığı haftaların ardından geldiğini belirtti. Haberlerde ayrıca babasının banka işlerine karıştığı iddiasına yer verildi.

GCM Yatırım Banner

Reuters: TCMB’nin Bağımsızlığı Aşındı

İngiliz haber ajansı Reuters, TCMB Başkanı Erkan’ın itibar suikastı ortamında ailesini koruma gereğini öne sürerek istifa ettiğini belirtti. Yerine gelen ismin sıkı politikayı sürdürmesinin beklendiğine yer verilen haberde, “Erdoğan son dört Merkez Başkanı’nı görevden alarak kurumun bağımsızlığını aşındırdı ve işlevsizliğe dair endişeleri körükledi” ifadeleri kullanıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.