Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hafize Gaye Erkan’dan Dijital Para Açıklaması

TCMB Başkanı Erkan bugün merkez bankalarının dijital paralarını değerlendirerek dikkat çeken yorumlarda bulundu. Detaylar haberin içerisinde;
Hafize Gaye Erkan’dan Dijital Para Açıklaması
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, 24-25 Eylül’de İstanbul’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT)-Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) Merkez Bankaları Forumu toplantısında konuştu.

Toplantının ilk oturumunda küresel ekonomik görünüm ve İİT üyesi ülkelerin ekonomik görünümü ele alınırken, ikinci oturumda ise merkez bankalarının dijital para birimlerinin tasarım ve kullanımındaki son gelişmeler değerlendirildi. Konu hakkında merkez bankaları arası iş birliğinin rolüne işaret edildi.

Üçüncü oturumdaysa öncelikle yerel para birimleriyle ticaretin küresel düzeyde artan öneminin ele alındığı bildirildi. Ayrıca yerel para birimleriyle ticareti geliştirme yollarının yanı sıra yükselen piyasa ekonomilerindeki yerel para birimleriyle ticaretin faydaları ve zorlukları konuşuldu.

Dünya, Uzun Yıllardır Süren Düşük Enflasyon Döneminden Çıktı

Basına kapalı yapılan toplantıya ilişkin Anadolu Ajansı (AA) muhabirinin edindiği bilgiye göre Erkan, dünyanın on yıllarca süren arz fazlası, düşük faiz oranları ve düşük enflasyon döneminden çıktığına işaret etti.

Erkan artık küresel ekonominin tedarik zinciri kısıtlamaları, kalıcı enflasyon ve en önemlisi de kritik ham maddelerle ana metallere ilişkin olarak artan jeopolitik istikrarsızlık ile kaynak milliyetçiliği riski dönemine geçtiğinin altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Merkez Bankası Dijital Para (MBDP) konusuna da değinen Erkan, konuyla ilgili gelişmiş ülke merkez bankalarının girişimlerinin belirli bir olgunluğa ulaşmak üzere olduğunu dile getirdi.

Güvenli ve dayanıklı MBDP sistemlerinin oluşturulmasında BIS’in rolü ve İİT iş birliğinin kilit önemde olduğu bildirerek, kritik bir dönüm noktasında olunduğunu vurguladı.

Kendi dijital para teknolojilerini geliştiren ülke örneklerinden bahsederek, “Dijital paranın nihai gücü, yalnızca dijital para olmasından değil, merkez bankasının ihraç ettiği bir parasal teknoloji olmasından gelmektedir.” ifadelerini kullandı.

Birlikte çalışabilirlik ve yüksek performanslı ödeme işleme sistemleri olmadan hiçbir MBDP projesinin kapsayıcı, daha yeşil ticaretle yatırım konuları açısından etkin ve etkili bir küresel aktarım sağlayamayacağını öngördü.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın