Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güvercin Avustralya Merkez Bankası AUD/USD’yi Sert Düşürdü

AUD/USD, Avustralya Merkez Bankası'nın şahin beklentileri karşılamamasıyla sert düşerken en çok kaybeden majör parite olarak öne çıkıyor.
Güvercin Avustralya Merkez Bankası AUD/USD’yi Sert Düşürdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avustralya dolarının Amerikan doları karşısındaki değerini ifade eden AUD/USD paritesi, Avustralya Merkez Bankası kararıyla sert düştü. Kurum, daha şahin duruş beklentilerini yanıltırken para birimi ABD doları karşısında değer kaybı yaşadı.

Dün en son 0,7524 seviyesinde işlem gören majör parite, 2 Kasım seansına yatay başladı. Avustralya Merkez Bankası kararının açıklandığı TSİ 06.30’da 0,7485’e kadar gerilerken sonrasında zayıflığını sürdürdü.

TSİ 09.00’da bir kez daha dik düşüş kaydederek 0,7470 seviyesini test etti.
AUD/USD Avustralya Merkez Bankası Sert Düştü
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Yazım sırasında en çok düşen majör parite olan AUD/USD, 25 Ekim sonrası en zayıf değerine geriledi. Son veriler ışığında paritenin haftalık kaybı yüzde 0,21 olurken aylık bazda yüzde 3 arttı. Yıllık getiri ise yüzde 6’ya geriledi.

Avustralya Merkez Bankası (RBA) bugün ekonomik iyileşmeyi ve enflasyon hedefine yönelik beklenenden daha erken bir ilerlemeyi gerekçe göstererek faiz oranını yüzde 0,10’da sabit bıraktı.

RBA Başkanı Philip Lowe, enflasyon sürdürülebilir bir şekilde %2-3 hedef aralığında olana kadar nakit oranını artırmayacağını belirtirken bunun ücret artışının maddi olarak düşük kalması nedeniyle muhtemelen biraz zaman alacağını söyledi. Lowe, son verilerin ve tahminlerin 2022’de bir faiz artışını garantilemediğini ekledi.

Manşet Haberleri
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%
Dolar Günü Nasıl Kapatır?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.