Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Güvenli Liman Talebiyle Güçlenen Dolar Endeksi 92,68’e Kadar Yükseldi

Artan vakalar ve yayılan Delta varyantına endişelerin yatırımcıları güvenli limanlara yönlendirmesinden destek alan dolar, 4 ayın yüksek seviyelerine yakın seyrediyor.
Güvenli Liman Talebiyle Güçlenen Dolar Endeksi 92,68’e Kadar Yükseldi

Geçen hafta Mart sonunda gördüğü 93,44’lük zirveye yaklaşan ABD dolar endeksi, dün en son 92,65’te işlem gördükten sonra bugüne 92,63’le yatay başladı.

Gün içi en düşük seviyesi 92,56 olurken en yüksek 92,68’i gördü. TSİ 09.30’da yüzde 0,01 artıda ilerleyen dolar endeksinin bir aylık getirisi yüzde 0,7, 3 aylık getirisi de yüzde 1,9 oldu.

Yıl başından bu yana yüzde 3 değerlenirken bir yılda ise yüzde 1 civarında eksiye düştü.
ABD Dolar Endeksi Yükseliş
Kaynak: MarketWatch

Dolar endeksinin geçen haftaki 93,19’luk 4 ayın yüksek seviyesine yaklaşması piyasalarda azalan risk iştahıyla yönlendirildi.

Son dönemde dünya çapında artan vakalar ve bulaşıcılığı yüksek Delta varyantındaki yayılmalar yatırımcıların dolar ve altın gibi güvenli limanlara sığınmalarına neden oldu.

Buna ek olarak dolar endeksi, FED’in geçen ayki toplantısında bu yıl için enflasyon tahminlerini sert bir şekilde yükseltmesinin ve faizi beklenenden önce yükseltebileceğinin sinyalini vermesinin ardından güçlendi.

Doların yönü için beklenen en kısa vadeli ve önemli gelişme ise yarın açıklanacak Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının sonuçları. Piyasalar, FED’in sonraki hamleleri hakkında ipuçları için toplantı sonuçlarını izleyecek.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum