Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Guterres’ten İfade Özgürlüğü Yorumu: Serbest Düşüşte!

BM Genel Sekreteri Guterres, sosyal medyanın kutuplaşmayı tetiklediğini savunarak bilimin kuşatma altında olduğuna işaret etti. Detaylar haberde;
Guterres’ten İfade Özgürlüğü Yorumu: Serbest Düşüşte!
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, çevrim içi düzenlenen ve 2 gün sürecek İkinci Demokrasi Zirvesi’ne video mesaj ile katıldı. Guterres açıklamasında demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan haklarına saygının dirençli, kapsayıcı ve barışçıl toplumların ayırt edici özelliği olduğunu belirtti.

Bugün söz konusu değerlerin saldırı altında olduğunu savunan Guterres, anayasal hakların kısıtlandığını ve sivil özgürlüklerin aşındırıldığını kaydetti. İfade özgürlüğünün ise serbest düşüşte olduğunu, muhalif seslerinse susturulduğuna işaret ederek şöyle konuştu;

“Gazeteciler sansür, gözaltı ve şiddetle karşı karşıya. Geçen yıl dünya çapında öldürülen medya çalışanlarının sayısı korkunç bir şekilde yüzde 50 arttı.”

Güçlü demokratik toplumların kendi kendini düzelterek geliştirebilen bir yer olduğuna işaret ederek, bu toplumların kan dökülmeden ve şiddet olmadan radikal değişime olanak sağlayabileceğini ekledi.

Tam Cinsiyet Eşitliğinin 300 Yıl Gerisindeyiz

Demokratik toplumların eşitlik, katılım ve dayanışma ilkelerine dayanan geniş tabanlı iş birliği merkezleri olduğunu ancak bugün bu ilkelerin kırılma noktasına kadar gerilediğini ileri sürdü.

GCM Yatırım Banner

Bahsi geçen kutuplaşmaların sosyal medya tarafından güçlendirildiğini vurguladı. Guterres açıklamasında, “Mantıksızlık kol geziyor. Bilim kuşatma altında. Azınlıklar ve göçmenler günah keçisi ilan ediliyor.” cümleleriyle dikkat çekti.

Şu anki zamana ve mevcut trendlere göre tam cinsiyet eşitliğinin 300 yıl uzakta olduğunu dile getiren Guterres, sosyal uyum ve demokratik kurumlara duyulan güvenin temellerinin kökünden sarsıldığını iletti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.