Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Guterres’ten Gelişmekte Olan Ülkelere Kusursuz Fırtına Uyarısı

BM Genel Sekreteri Guterres, dünyanın birçok bölgesinde ülkelerin ilerleme yerine geriye gittiğine dikkat çekerek uyarıda bulundu. İşte detaylar;
Guterres’ten Gelişmekte Olan Ülkelere Kusursuz Fırtına Uyarısı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi öncesinde AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile açıklamalarda bulundu. Guterres, gelişmekte olan ülkeler için “kusursuz fırtına” diyerek uyarıda bulundu.

Gelişmekte olan ülkelerde, çeşitli etkenlerin çok dramatik durumlara açtığını savundu. Bu durumlarınsa bir felakete yol açtığına işaret etti.

Brüksel’de düzenlenen AB Liderler Zirvesi öncesinde konuşan Guterres, AB ile Birleşmiş Milletler (BM) arasında mükemmel bir iş birliğinin olduğunu kaydetti. Ayrıca ziyaretinin çok kritik bir zamana denk geldiğini vurguladı.

Guterres, birçok gelişmekte olan ülkede çeşitli etkenlerin kötü sonuçlar doğurduğunu savundu. Bu durumu ise kusursuz fırtına olarak nitelendirdi.

Bazı Ülkeler İlerlemek Yerine Geriye Gidiyor

Dünyanın birçok bölgesinde ilerleme yerine geriye gidildiğini belirten Guterres, daha fazla insanın açlık ve fakirlik çektiğini kaydetti. Söz konusu yerlerde insanların daha az eğitim ve sağlık hizmeti gördüğünü de ekledi.

Şimdi Kayıt Olun

Uluslararası mali sistemin bu büyüklükteki bir zorluğun üstesinden gelmek için uygun olmadığını ileri süren Guterres, “Gerekli dönüşümlere öncülük etmesi ve 2030 gündeminin yeniden yoluna koyulması konusunda AB’ye çok güveniyoruz.” ifadelerini kullandı.

Küresel Isı Artışı: 1,5 Derecelik!

Açıklamalarında iklim değişikliğine de değinen Guterres, 1,5 derecelik küresel ısı artışı olduğunun bilgisini vererek tesirli bir eyleme ve hızlandırılmış bir gündeme olan ihtiyaca dikkat çekti.

AB Liderler Zirvesi’nde Rusya’nın haksız Ukrayna işgalinin sonuçları konuda AB ülkelerinin liderleriyle görüş alışverişinde bulunacağını paylaştı.

Açıklamalarında iklim değişikliğiyle mücadelede önemli rol üstlenen Michel’e işaret eden Guterres, bu konuda AB’nin çok iddiaları hedefleri olduğunu anımsattı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.