Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Guterres’ten Fosil Yakıt Çıkışı: İnsanlık Cehennemin Kapılarını Açtı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, dünya çapında 2022′de 7 trilyon doları aşan fosil yakıt sübvansiyonlarına son verilmesi çağrısında bulundu.
Guterres’ten Fosil Yakıt Çıkışı: İnsanlık Cehennemin Kapılarını Açtı
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Milletler genel sekreteri Antonio Guterres, İklim Hedefi Zirvesi’nin açılışında konuştu. Zirvede Guterres, iklim değişikliğini ele almak için şu anda olup bitenler ile gerçekleşmesi gerektiğine inandıkları arasındaki uçurumu kapatmak için “Hızlanma Gündemi” adını verdiği bir programın ana hatlarını çizdi.

Guterres, Uluslararası Para Fonu’nun analizine göre, dünya çapında 2022′de 7 trilyon doları aşan fosil yakıt sübvansiyonlarına son verilmesi çağrısında bulundu. Guterres fosil yakıt kullanımı ile ilgili, “İnsanlık cehennemin kapılarını açtı. Korkunç sıcaklık korkunç etkiler yaratıyor.” ifadelerini kullandı.

Küresel olarak, temiz enerji kaynaklarına benzeri görülmemiş miktarda yatırım yapıldığını ve bunun cesaret verici olduğunu kaydeden Guterres, gelişmiş ülkelere 2040′a kadar mümkün olduğunca yakın net sıfır emisyona ulaşmaları çağrısı yaptı.

Guterres: Kömür Kullanımı Durdurulmalı

Guterres özellikle, OECD ülkelerinin 2030 yılına kadar kömür yakmayı durdurma planları olması gerektiğini ve dünyanın geri kalanının da 2040 yılına kadar kömür yakmayı bırakması gerektiğini söyledi.

Küresel sıcaklıktaki artışı hâlâ 1,5 dereceyle sınırlayabileceklerini belirten Guterres, “Herkes için hâlâ temiz hava, yeşil işler ve uygun fiyatlı temiz enerjiyle dolu bir dünya inşa edebiliriz.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

BM Genel Sekreteri, dün zirvedeki açılış konuşmasını yapmıştı. Bu konuşmasında çok kutuplu bir dünyanın oluştuğuna vurgu yapmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın