Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM Genel Sekreteri Guterres: Çok Kutuplu Bir Dünya Oluşuyor

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Genel Kurulu açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Detaylar haberde…
BM Genel Sekreteri Guterres: Çok Kutuplu Bir Dünya Oluşuyor
HABER GİRİŞ

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, New York’ta düzenlenen BM 78. Genel Kurulu’nun açılışında konuştu. Guterres açıklamasında, çok kutuplu bir dünyanın oluşmaya başladığını belirterek, bu dünyanın güçlü ve etkili çok taraflı kurumlara ihtiyacı olduğunu söyledi.

Yönetimin zaman içinde takılı kaldığını ve dünyanın dengesinin bozulduğunu söyleyen Guterres, BM Güvenlik Konseyi ve Bretton Woods sisteminin bu durumun örneklerini teşkil ettiğini ifade etti.

Bu kurumların 1945 yılının siyasi ve ekonomik gerçeklerini yansıttıklarını belirten Guterres, “Dünya değişti ancak kurumlarımız aynı kaldı.” açıklamasında bulundu.

Guterres, dünyayı yansıtmayan kurumlarla sorunların çözülmesinin mümkün olmadığına vurgu yaparak, “Sorun çözmek yerine sorunun bir parçası haline geliyorlar. Bölünmeyi derinleştiriyorlar.” diye konuştu.

BM Genel Sekreteri, 21. yüzyılın ekonomik ve siyasi gerçekleri uyarınca eşitlikçilik, dayanışma ve evrenselliğe dayalı, BM Şartı ve uluslararası hukuk prensiplerine bağlı olarak çok taraflı kurumları yenilemenin tam zamanı olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Guterres: Ya Reform Ya da Kopuş

Bunun BM Güvenlik Konseyi’ni bugünün dünyasına uyumlu bir şekilde reform etmek anlamına geldiğini sözlerine ekledi. Guterres, küresel finans mimarisinin yeniden tasarlanması gerektiğini söyledi ve bunun ayın zamanda gelişmekte olan ülkelere de hizmet etmesi gerektiğinin altını çizdi.

Reformun bir güç meselesi olduğunun farkında olduğunu ve hayallere kapılmadığını belirtti. Üye ülkeler arasında çıkar ve gündem çatışması bulunduğunu belirten Guterres, “Reformun alternatifi statüko değildir. Reformun alternatifi daha fazla bölünmedir. Ya reform ya da kopuş.” ifadelerini kullandı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın