Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gurbetçiler için Yeni Rota Almanya’dan Sonra Fransa

Fransa, çiftçilerin başlattığı protestoları bastırmaya çalışırken tarımda yaşanan iş gücü kaybını telafi etmek için mevsimlik tarım işçisi alma planı yapıyor.
Gurbetçiler için Yeni Rota Almanya’dan Sonra Fransa
HABER GİRİŞ

Avrupa’nın en büyük ekonomilerinde iş gücü arayışı sürüyor. Azalan nüfusu yüzünden işçi açığıyla karşı karşıya kalmaya devam eden Almanya’dan sonra protestolarla boğuşan Fransa da nitelikli iş gücüne ihtiyaç duydu.

Ülkede çiftçilerin protesto gösterileriyle meşgul olan Fransa hükümeti, duyduğu nitelikli iş gücü ihtiyacı için göçmen alma yoluna gitti.

Traktörleriyle Paris’i kuşatma eylemine kadar varan çiftçilerin taleplerinin karşılanması yerine ucuz iş gücü ile mevsimlik işçi açığının kapatılması planının yapıldığı öğrenildi.

Plana göre Fransa başka ülkelerden mevsimlik tarım işçisi alacak. Türkiye’nin de dahil olduğu ülkelerden gelecek işçilere aylık 101 bin 169 TL’ye karşılık gelen 3 bin euro maaş verilecek.

Mevsimlik tarım işçisi alımı için ilgili sözleşmeler yapılacak. Projeye dair görüş bildiren Fransız Ulusal Meclisi Milletvekili Mohamed Laqhila, “Onların Fransa’ya gelmesini kolaylaştırmak için mevsimlik sözleşmeler yapmayı planlıyoruz” dedi.

GCM Yatırım Banner

Pandemi döneminde küreselleşen enflasyona karşı mücadele etmek için sıkılaşmaya giden büyük ekonomilerde üreticiler artan maliyetlerle baş başa kalmıştı.

Yüksek maliyetler nedeniyle sokaklara dökülen Avrupalı çiftçiler protestolarını Fransa’nın yanı sıra tüm Avrupa’ya yaymış durumda. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.