Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güneydoğulu İhracatçılar Afrika Pazarına Yöneldi

Güneydoğu Anadolu’daki bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri üreticileri Afrika pazarından daha fazla pay almak isteklerini açıkladı. Detaylar haberde;
Güneydoğulu İhracatçılar Afrika Pazarına Yöneldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Celal Kadooğlu bugün gazetecilerle bir araya gelerek açıklamalarda bulundu. Kadooğlu, sektörün ihracat ve küresel pazarlardaki gelişmelerini detaylandırdı.

Sektörlerinin yeni pazarlara dahil olması ve var oldukları pazarlarda daha fazla pat alması için çalışmalarını sürdürdüklerine işaret eden Kadooğlu, Afrika ülkelerine artan ihracattan da bahsetti.

Türkiye’nin geçmişte Afrika’ya yaptığı yardımlar sebebiyle Afrika ülkelerinin Türkiye ve ürünlerine karşı büyük sempati duyduğuna dikkat çekerek, bu durumun fırsata çevrilmesi için çalışma yapıldığını kaydetti.

Heyet, 1 Hafta Afrika Ülkelerinde Kaldı

Çalışmalar kapsamında hemen bir heyetin oluşturulduğunu paylaşan Kadooğlu; heyetin Somali, Etiyopya ve Cibuti’ye gönderildiğini bildirildi.

Gönderilen heyetin bir hafta boyunca Afrika ülkelerinde kaldığını dile getirerek, heyetin esnaf, bürokrat ve en iyi ithalatçılarla görüştüğünü vurguladı.

Raporlarda Afrika pazarında ağırlık verilmesi gerektiğini anladıktan sonra çalışmalara başladıklarının bilgisini veren Kadooğlu, Afrika’ya gidebilecek çok ürün olduğunu aktardı.

2 Milyon Dolarlık Sipariş Alındı

Cibuti, Somali ve Etiyopya’dan 42 ithalatçı firmanın Gaziantep’e getirildiğini ifade ederek, “O gün burada yaklaşık 2 milyon dolarlık sipariş aldık. Diyarbakır’dan, Şanlıurfa’dan Malatya’dan ihracatçılar gelerek numunelerini getirerek ikili görüşmelere katıldılar, bu beni gururlandırdı.” dedi.

Makarna, ayçiçeği yağı ve un sektörünün Cibuti, Somali ve Etiyopya’ya gidecek ürünler olduğunu kaydederek, söz konusu 3 sektörün Gaziantep’te yer aldığını ekledi.

“Biz daha önceden Afrika’da vardık fakat az.” diyen Kadooğlu, Afrika’da büyük potansiyelin ve Türkiye’ye karşı güzel bir ilişki olduğunu bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu