Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Güney Kore Ekonomisi 2020’de Neredeyse Hiç Büyümeyecek

Küresel pandemi ortasında 2020 büyüme tahminini düşüren Güney Kore, aşağı yönlü değişiklik yapan ülkeler arasına katıldı.
Güney Kore Ekonomisi 2020’de Neredeyse Hiç Büyümeyecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Salgınla mücadelede başarılı ülkeler arasında gösterilmesine rağmen ekonomik serpintilerden kurtulamayan Güney Kore, 2020 için büyüme tahminini düşürdü. Buna göre Asya’nın dördüncü en büyük ekonomisi 2020 tahminini, 1998 Asya mali krizinden bu yana en kötü performansa işaret ederek yüzde 0,1 büyümeye indirdi.

Yeni projeksiyon, ülkenin yüzde 2,4’lük genişleme yönündeki önceki tahminine kıyasla keskin bir gerilemeyi temsil etti.

CNA’nın haberine göre Maliye Bakanı Yardımcısı Bahng Ki-sun, bugünkü basın toplantısında salgının iç talepte benzersiz bir çöküşe yol açtığını, bunun da korkuları artırarak finans ve iş gücü piyasalarında şok yarattığını söyledi.

Yetkili, iç talepteki toparlanmanın dış talep çöküşü ve huzursuzluk hissiyatıyla sınırlı olacağını ve kış öncesi ikinci dalganın gerçekleşmesi durumunda daha da kötüleşebileceğini bildirdi.
Güney Kore 1998 Bu Yana En Kötü Büyüme
Kaynak: World Bank

Ayrıca tasarının onaylanmasıyla patlak veren Hong Kong konusundaki ABD-Çin anlaşmazlığının, toparlanmayı daha da rayından çıkartabileceği kaydedildi. Güney Kore’deki yeni günlük vakalar büyük oranda düşerken son olarak 31 Mayıs’ta 27 vaka bildirildi. Toplam ölüm sayısı ise 271 olarak belirtiliyor.

Aşağı yönlü revizyon pandemi nedeniyle yapılırken, Güney Kore ilk vakasını Ocak ayında bildirmişti. O zamandan bu yan ülkede 11 binin üzerinde vaka kaydedilirken, faiz oranını yüzde 0,50’ye çeken Güney Kore Merkez Bankası geçen hafta ülke ekonomisinin 2020’de yüzde 0,2 oranında büyüyeceğini tahmin etmişti.

GCM Yatırım Banner
Güney Kore Koronavirüs
Kaynak: Worldometer

Öte yandan öncesinde açıklanan ilk çeyrek GSYİH verileri de yüzde 1,4’lük daralma olduğunu gösterdi.

Ticaret Bakanlığı ayrıca denizaşırı sevkiyatların bir önceki yıla göre %24 düştüğünü söyledi. Çin’e yapılan sevkiyatlar sadece %2,8’lik bir düşüşle devam ederken, ABD ve Avrupa Birliği’ne yapılan sevkiyatlar çöktü. Otomobil parçaları sevkiyatlarının değeri üçte iki oranında azalırken, otomobil ihracatı yarıdan fazla düştü.

Güney Kore’nin en büyük ticaret geliri kaynağı olan çip ihracatı %7,1 arttı. Yılın ikinci çift haneli düşüşü, küresel ticaretin barometresi olarak hizmet eden Güney Kore ihracatına yönelik artan yükün üzerini çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.