Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Güney Afrika Merkez Bankası Faiz Artırımında Hız Kesmedi

Güney Afrika Merkez Bankası, piyasa beklentilerini yanıltarak beklenti üstü faiz artırımı açıkladı. Detaylar geliyor...
Güney Afrika Merkez Bankası Faiz Artırımında Hız Kesmedi
HABER GİRİŞ

Küresel sıkılaşma döngüsü, Silikon Vadisi Bankası (SVB) iflasıyla başlayan endişeler ortasında daha çok sorgulanmaya başladı. Bazı uzmanlar aşırı gevşek para politikasından sıkı para politikasına sert geçişin, bankacılık krizine yol açabileceği ya da krizi kötüleştirebileceğini belirtirken FED bu ay 50 yerine 25 baz puan artırım yaptı.

ABD Merkez Bankası’nın (FED) ardından İngiltere Merkez Bankası da faizde sadece 25 baz puan artırım yapmayı tercih etti.

Belirsizliğin arttığı ve yetkililerin finansal istikrar konusunda ikilemde kaldığı bir ortamda Güney Afrika ise tahminlerden yüksek hamlede bulundu. Güney Afrika Merkez Bankası, bugünkü Mart toplantısında gösterge repo oranını 50 baz puan artırarak yüzde 7,75’e yükselttiğini açıkladı.

Piyasalar ise 25 baz puanlık daha küçük bir artış bekliyordu. Daha şahin davranan Güney Afrika Merkez Bankası, bugünkü artırımıyla birlikte Kasım 2021’de başlayan politika normalleşmesinden bu yana ardışık 9. artırımını yapmış oldu.

Böylelikle borçlanma maliyetlerini Mayıs 2009 sonrası en yüksek seviyeye çıkardı.

GCM Yatırım Banner

Politika yapıcılar, yakın vadede temel mal ve gıda fiyatlarının yükselmesi nedeniyle daha önce yüzde 5,4 olan 2023 için manşet enflasyon tahminini yüzde 6’ya revize etti. Buna rağmen gıda ve akaryakıt enflasyonunun düşeceği öngörüldü.

Gösterge enflasyonun 2024’te yüzde 4,9’a ve 2025’te yüzde 4,5’e gerileyeceği tahmin edildi. Bununla birlikte enflasyon görünümü için risklerin yukarı yönlü olduğu bildirildi.

Enflasyon ve faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağını belirten Güney Afrika Merkez Bankası, küresel finansal piyasalar için de oynaklığa işaret etti.

Ekonomik ve finansal koşulların öngörülebilir gelecekte daha volatil olması beklenirken “Bu belirsiz ortamda para politikası kararları, verilere bağlı ve görünüme yönelik risk dengesine duyarlı olmaya devam edecektir” ifadeleri kullanıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın