Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gündeme Damga Vuran Maden Şirketinden KAP Açıklaması

Kamuyu Aydınlatma Platformu üzerinden Park Elektrik Üretim Madencilik Sanayi ve Ticaret, gündemde yer alan haberlere açıklık getirdi. Detaylar haberde;
Gündeme Damga Vuran Maden Şirketinden KAP Açıklaması
HABER GİRİŞ

Park Elektrik Üretim Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden gündemde yer alan şirket hakkında çıkan habere ilişkin açıklamada bulundu.

Borsa İstanbul’da PRKME koduyla işlem gören şirket, bazı internet sitelerinde ve sosyal medya mecralarında çıkan haberler sebebiyle II-15.1 sayılı Özel Durumlar Tebliği’nin Haber ve Söylentilerin Doğrulanması başlıklı 9’uncu maddesine istinaden açıklama yaptığını belirtti.

Yatırımcısına yıllık bazda yaklaşık yüzde 91,38 kazandıran şirket hisseleri, TSİ 16.27 itibarıyla yüzde 1,65 yükselerek 23,44 lira seviyesinden işlem gördü. PRKME hissesi haftalık yüzde 4,18 yükselirken, aylık yüzde 1,43 oranında düştü.

Park Elektrik Paratic Piyasalar Canlı Grafik
KAYNAK Paratic Piyasalar

17 Kasım 2016’da Siirt ili Şirvan ilçesi Madenköy’de bulunan şirketin açık ocak bakır işletmesinde meydana gelen ve alt yüklenici firmasının 16 işçinin vefatıyla sonuçlanan heyelanın ardından üretim faaliyetini sonlandırdığı anımsatıldı.

Üretim faaliyetini Park Elektrik’in bakır üretim faaliyetiyle ilgili varlıklarını satarak 2017 yılında sonlandırdığı anımsatıldı.

GCM Yatırım Banner

Boksit ve Linyit Madenciliği Yapıyor

Şirketin şu anda, boksit madenciliği ve bağlı ortaklığı Konya Ilgın Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin yürüttüğü linyit madenciliği alanlarında faaliyet gösterdiği bildirildi.

Gündemde yer alan ve haberlere konu olan davanın, Siirt Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve bakır işletmesinde o tarihte görev yapmakta olan işletme müdürü ve iş güvenliği mühendislerinin de aralarında bulunduğu sanıkların yargılandığı ceza davasına ilişkin olduğuna işaret edildi.

Söz konusu davada taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet suçundan dolayı mahkumiyet kararı verildiği ancak davanın kanun yolları sebebiyle kesinleşmediğinin altı çizildi.

Savunmalara göre Ölümlere Doğal Afet Sebep Oldu

İlgili dava sürecinde yapılan savunmaların, ölümlerin şirketin çalışanları veya yöneticilerinin herhangi bir kusurundan kaynaklanmadığı doğal afet niteliğinde olduğu vurgulandı. Savunmaların, aşırı yağıştan kaynaklanan ve maden ocağı dışında meydana gelen heyelanın sebep olduğu yönünde olduğu ileri sürüldü.

KAP bildirisinde, “Siirt Ağır Ceza Mahkemesi ayrıca, söz konusu iş kazasının meydana geldiği tarihte görevde bulunan ve mevcut durumda dava dışı olan Şirketimizin maden planlamasından sorumlu yetkilileri hakkında Şirvan Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasına karar vermiş olup suç duyurusu halen soruşturma aşamasındadır.” ifadeleri yer aldı.

Soruşturmaya ilişkin delillerin neticesine göre suç duyurusunun kovuşturma aşamasına geçip geçmeyeceğinin belirleneceği söylenerek, henüz başlatılmış bir kovuşturmanın olmadığına dikkat çekildi.

Yöneticilerin İhmal veya Kusuru Yok

Park Elektrik bünyesinde hukukçuların, söz konusu açık ocaktaki maden planlamasının ilgili mevzuat ile madenin jeolojik ve hidrolojik verilerine uygun olarak ilgili teknik kuruluşlar tarafından maden mühendisliği gereklerine uygun olarak hazırlanıp planlandığını savunduğu belirtildi.

Tüm bunlara ek olarak hukukçuların, şirketin ilgili dönemdeki çalışanlarının veya yöneticilerinin bu konuda bir ihmal ya da kusurlarının olmadığını savunduğu vurgulandı.

Söz konusu ceza davasının ve soruşturmanın şirketin mevcut faaliyetleri üzerinde olumsuz bir etkisinin olmadığının altı çizildi.

KAP açıklamasını, şirketin sermaye piyasası mevzuatı çerçevesinde kendisi ve bağlı ortaklığıyla ilgili gelişmelerine ilişkin yaptığı belirtildi. Bahsi geçen yasal sürecin içsel bilgi niteliği taşıdığı ve bir gelişme olması durumunda sermaye piyasası mevzuatı kapsamında açıklama yapılacağı eklendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.