Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Gümüş Piyasalarda Risk İştahının Artmasıyla Düşüyor

Bankacılık krizinin artırdığı stres ortamında geçen hafta yükselen gümüş, piyasalarda endişelerin azalmasıyla kazancını veriyor.
Gümüş Piyasalarda Risk İştahının Artmasıyla Düşüyor
Yorum

Küresel piyasalar bankacılık krizine dair gelişmeleri yakından izlemeye devam ediyor. Krizin tüm dünyada tansiyonu yükselttiği geçtiğimiz günlerde, gümüş de tıpkı altın gibi güvenli liman özelliğiyle ön plana çıktı.

Bugün ise tam tersi mantıkla aşağı yönde hareket ediyor. First–Citizens Bank & Trust Company’nin batan Silikon Vadisi Bankası’nın tüm mevduat ve kredilerini devralmayı kabul etmesinin ardından piyasalar bir miktar rahatladı.

Avrupa endekslerinde yüzde 1’leri aşan günlük artışlar olurken, altın yüzde 1,50 geriledi. Değerli metaller ise gümüş öncülüğünde geri çekildi.

Gümüşteki Günlük Düşüş Yüzde 1’den Fazla

Kaynak: Paratic Piyasalar

Ons gümüş, saat 16.32 itibarıyla yüzde 1,12 ekside 23,08 dolardan işlem görüyor. Piyasalarda endişelerin azalması ve risk iştahının artması gümüşe olan talebi düşürdü.

Geçen hafta 24 doları test eden değerli metal, bugünkü işlemlerde 23,01’e kadar geriledi. Haftalık dönemde yüzde 2,50 oranında prim yapan gümüş, birçok yatırımcı için ideal yatırım aracı olmaya devam ediyor.

Aylık getirisi yüzde 12 olan ons gümüş için günlük hareketli ortalama “al”, aylık ortalama ise “güçlü al” tavsiyesini işaret ediyor. Yıllık dönemde kaydettiği en düşük fiyat 17,4, en yüksek fiyat 26,49 dolar oldu.

Gümüşün ekside fiyatlandığı şu dakikalarda bakır yüzde 0,74, platin yüzde 0,58, paladyum yüzde 0,93 düşüşle işlem görüyor. Ons bakır 4,04, platin 984 ve paladyum 1400 dolardan fiyatlanıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%